17 Mart 2010 00:00

Tayland’daki protestolarda kan döküldü

TAYLAND’da hükümet karşıtı, Devrik Başbakan Taksin Şinavatra yanlısı “kırmızı gömlekliler” olarak bilinen Diktatörlük Karşıtı ...

Paylaş

TAYLAND’da hükümet karşıtı, Devrik Başbakan Taksin Şinavatra yanlısı “kırmızı gömlekliler” olarak bilinen Diktatörlük Karşıtı Demokrasi Cephesi (UDD) üyeleri hükümeti protesto için kendi kanlarını döktüler. On binlerce kırmızı gömlekli, hükümet karşıtı protestocu, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta sembolik olarak kan bağışladıktan sonra hükümet binaları yakınında toplandı. Göstericiler, eylemlerinin üçüncü gününde kanlarını hükümet binalarının merdivenlerine dökerek protestolarını sürdürdüler.
Hükümetin parlamentoyu feshederek erken seçime gitmesi talebiyle yapılan gösterilere rağmen istifa etmeyi reddetmişti.
Tayland’da 2006’da yapılan darbeden bu yana sürgünde yaşayan Taksin Şinavatra, ülkesinde yolsuzluk, görevini kötüye kullanma ve Kral’a hakaretle suçlanıyor.
Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva ise kuzey bölgesindeki kuraklığı yerinde incelemek için Bangkok’tan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, “kan dökme” eyleminin şiddet içermediğini, sembolik olduğunu, kanı dökenin de devlet olmadığını söyledi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Sinemacılar hakları için birleşti

SONRAKİ HABER

Bütçe açığı katlandı: 10 ayda 100 milyar TL açık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa