17 Mart 2010 00:00

Gerzeli termik santrale karşı

YEŞİL Gerze Çevre Platformu (YEGEP), termik santrale karşı mücadelede gelinen noktayı tartıştı.

Paylaş

YEŞİL Gerze Çevre Platformu (YEGEP), termik santrale karşı mücadelede gelinen noktayı tartıştı. Önceki gün belediye meclis salonunda yapılan toplantıda, hem platformun çalışmaları hem de termikçi şirketin girişimleri değerlendirildi.
HALK İSTEMEZSE YAPAMAZLAR
Toplantıyı yöneten Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, termikçi şirketin, yaz kış her gün altı bin ton kömür yakarak çevreyi yaşanmaz hale getirecek olan santralin vereceği zararları gizlemeye çalıştığını vurguladı. Belovacıklı, buna rağmen şirketin ÇED olumlu raporu almasının, halk kararlı bir dik duruş sergileyebildiği müddetçe mümkün olmadığını söyledi.
YEGEP Dönem Sözcüsü Tuna Karasoy, Cumhurbaşkanı Gül’ün, geçtiğimiz hafta Sinop’a yaptığı gezi sırasında “Bu eşsiz güzellikteki ilimize termik santral kurulması yazık olur. Uygun görmüyorum. İlgili yerleri uyaracağım” dediğini hatırlattı. “Termikçi şirketin kadınlar günü kutlaması görünümü altında topladığı Gerzeli kadınlara ikna propagandası yapacağını duyduğumuzda, 40 kişilik bir grupla o toplantıya katılarak sorular sorduk, açıklamalar yaptık, şirketin o insanları aldatmasını önledik” diyen Karasoy, 3 üniversite ve Çevre Mühendisleri Odası’nın, termik santralin zararlı olduğu yönünde verdiği raporları hatırlattı.
TERMİKÇİNİN ALDATMA GİRİŞİMİ
Termikçi şirketin Yumurtalık’taki santrali örnek göstermesi üzerine oraya giderek incelemeler yapan Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Kalafat, gelişmeleri şöyle anlattı: “Oradaki termikçi şirket, santrali daha önce İskenderun’a yapmak istemiş, fakat halkın büyük tepkisi karşısında Sugözü köyüne almış; o zamanki Yumurtalık kaymakamı ve çevredeki 3 köy muhtarının iş birliğiyle ikna edebildiği kişilerle bir halk toplantısı yapıp, ‘ÇED olumlu’ raporu almış. ÇED raporu alınırken şirketi destekleyen kaymakam da çok yüksek maaşla termik santrale genel müdür yardımcısı olmuş.” Santralin denizden soğutma suyunu çektiği borulardan her gün 100-150 kilo yenilebilir balık, yüz binlerce yavru balığın geldiğini söyleyen Kalafat, termikçi şirketin, kendilerini; santralin yakınındaki buğday tarlalarını göstererek, ‘Bakın santral tarıma hiç zarar vermiyor’ diyerek aldatmaya çalıştığını, böylece 30-150 km çevredeki tarım alanlarının gördüğü zararı gözden uzak tutmaya çalıştığını söyledi.
GİZLENEN ŞEYLER VAR
Yumurtalık’a gidenlerden Abdullah Oğuz ise “Bizi oraya ‘Santralin çevreye zararsız olduğunu görün’ diyerek götürdüler ama bizim orada halkla serbestçe görüşebileceğimiz bir ortam yoktu. Bir arkadaşımızın resim çekmesi engellendi. Bir şeylerin gizlenmeye çalışıldığı açıkça belliydi” dedi. (Sinop/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Emekçi kadın şenlikleri sürüyor

SONRAKİ HABER

Ceren Damar'ı öldüren öğrencisine ağırlaştırılmış müebbet istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa