17 Mart 2010 00:00

Emekçi kadın şenlikleri sürüyor

EMEK Partisi Konak İlçe Örgütü’nün, “Kadınlar el ele verecek, dünya değişecek” başlığıyla düzenlediği 8 Mart etkinliğine, Eski İzmir semtinde oturan çok sayıda kadın katıldı.

Paylaş

EMEK Partisi Konak İlçe Örgütü’nün, “Kadınlar el ele verecek, dünya değişecek” başlığıyla düzenlediği 8 Mart etkinliğine, Eski İzmir semtinde oturan çok sayıda kadın katıldı.
Sevgi Düğün Salonu’nda önceki gün yapılan ve Ceren Bağbozan’ın sunduğu etkinlik, slayt gösterimi ile başladı. 150 dolayında semt kadınının katıldığı etkinlikte konuşan EMEP İl Yöneticisi Zöhre Dalkıran, 8 Mart’ın 100. yılı dolayısıyla yapılan etkinlikler ve kadınların taleplerine ilişkin bilgi verdi.
Ülkeyi yönetenlerin, etkisini her gün daha fazla hissettiren ekonomik krizin yükünü halkın sırtına yıkmaya çalıştığını ifade eden Dalkıran, bu durumdan en çok evinin düzenini sürdürmeye çalışan kadınların etkilendiğini dile getirdi. Halkın kullandığı temel maddelere sürekli zam yapılırken, sağlık ve eğitim paralı hale getirilirken, bir taraftan da TEKEL, TARİŞ gibi kapatılan fabrikalarla işsizliğin çığ gibi büyüdüğüne dikkat çeken Dalkıran, bütün bunlara karşı yine TEKEL ve TARİŞ işçileri gibi mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi. Kadınların mücadelenin ön safında olmasının öneminin son yaşanan örneklerde de görüldüğünü dile getiren Dalkıran, sömürüye ve şiddete karşı kadın mücadelesinin önemine vurgu yaptı.
8 Mart belgeselinin de gösterildiği etkinlikte, Gamze Erkol’un şiir dinletisi ile Mazlum ve Alaz müzik gruplarının ezgileri de yer aldı.
BORNOVA’DA ETKİNLİK
Emek Partisi Bornova İlçe Örgütü, Atatürk mahallesi Mete Düğün salonunda etkinlik düzenledi. Etkinlikte EMEP İlçe yöneticisi Songül Duman, kadın mücadelesinin tarihini ve TEKEL işçisi kadınların mücadelelerini anlatan bir konuşma yaptı. Kadın sorunlarını ve mücadele tarihini içeren belgesel gösteriminin ardından Yeldeğirmeni müzik grubunun dinletisi ile etkinlik halaylar ve türkülerse son buldu. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

UZUN MESAFE

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa