18 Mart 2010 00:00

TEHCiR 2010

Başbakan, önceki gün akıl almaz bir tehditte bulundu. .

Paylaş

Başbakan, önceki gün akıl almaz bir tehditte bulundu. “Türkiye’de çalışan Ermenileri, 100 bin Ermeniyi sınır dışı ederiz” diyen Erdoğan’a, dün kurmaylarından destek geldi. Ancak uzmanlar, bu tehdidi çok tehlikeli buluyor. Uyarılarda, “1915’ten kurtulmak isterken 2010 tehciri öneriliyor” yorumları yapıldı.
BAŞBAKAN’IN BAKANI
Çalışma Bakanı Dinçer, Başbakan Erdoğan’ın ‘‘Kaçak 100 bin Ermeni işçiyi sınır dışı ederiz’’ açıklamalarına destek verdi. Dinçer’den “Bu Ermenistan’a ciddi bir ikazdır. Biz barış istiyoruz ama eğer siz de hassas davranmazsanız elimizdeki kozları kullanabiliriz. Bu da Ermenistan için ciddi bir sıkıntı yaratır anlamına geliyor” dedi.
AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu, Başbakan’ın sözlerine ‘açıklık’ getirdi ve sakandalı dallandırdı. Kınıklıoğlu’na göre Başbakan, ‘toleransa vurgu yaptı’.
2. TAHCİR GÖRÜNTÜSÜ
Erdoğan’a bir Destek de MHP’den geldi.MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı, Erdoğan’ın “sınırdışı ederiz” sözlerine karşılık, “Eğer Ermenileri topluca göndermeye kalkarsanız, Ermenilere arayıp da bulamayacakları bir fırsat verirsiniz. Ermenilerin topluca sınırdışı edilmeleri, havaalanlarında ya da tren istasyonlarında çok sayıda kişinin gönderilme görüntüleri, 2. tehcir görüntüsü verir” diye başbakanı ‘eleştirdi.’
İNSANLIK DRAMI OLUR
Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Cengiz Aktar, açıklamayı uygulanamaz buluyor: “Uygulanırsa insanlık dramı olur. Üçüncü ülkelerin parlamento kararları karşısında hiddetini teskin etmek için bunu gündeme getirmek ayıptır. Üstelik parlamentolarda 1915 kararlarına 2000’lerin tehciri eklenir.”
Aktar’ın, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili saptama ve değerlendirmeleri şöyle:
UYGULANMASI MÜMKÜN DEĞİL: Başbakan’ın söylediğini uygulaması mümkün değil. Bunun en vahim örneği birkaç yıl önce Nijerya’da yaşandı. Petrol zengini Nijerya, komşu ülkelerden gelen kayıt dışı işçileri, kamyonlara doldurup tehcir etti. Dünyada çok büyük tepki uyandırdı.
2000’LERİN TEHCİRİ: Uygulanacağına ihtimal dahi vermiyorum. Başbakan bu sözleri, ABD ve İsveç’teki parlamento kararlarına karşılık söylüyor, ama eğer söylediklerini uygularlarsa, o parlamento kararlarının kat be kat fazlası ortaya çıkar. 1915 tehcirine 2000’li yılların tehciri eklenir bu sefer.
ERMENİLERİ HEDEF GÖSTERİYOR: Bu ifadeler, Ermenistanlıları hedef gösterdiği gibi Türkiye’deki Ermenileri de töhmet altında bırakabilecek ifadeler.
İNSANLIK DRAMI: Bu kayıt dışı işçiler, dünyanın her ülkesinde olduğu gibi yaşadıkları ülkede en korumasız, savunmasız, toplumsal güvenceden yoksun kişilerdir. Başbakan, bir insanlık dramını hayata geçirmekten bahsediyor. Bu kayıt dışı işçiler, keyiflerinden değil ekonomik zorunluluktan gelmişlerdir.
İSVEǒTE DİASPORA YOK: Başbakan, parlamento kararlarının diasporanın marifeti olduğunu iddia ediyor. ABD’de böyle olabilir ama İsveç’te Ermeni yoktur.
ERDOĞAN İTTİHATÇI GİBİ: Başbakan, tıpkı İttihatçı zevatın kullandığı bir tehdidi savururken, CHP’li Şükrü Elekdağ, Canan Arıtman, Onur Öymen’le benzer şeyleri söylüyor. Mücadele ettiği bir zihniyetle aynı tarafa düştüğünün farkında bile değil.
(Ankara/EVRENSEL)

BU TEHDiTTiR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki 100 bin kaçak Ermenin gönderilebileceği yönündeki sözleri, Ermenistan medyasınca “tehdit” olarak yorumlandı.
PanArmenian, Erdoğan’ın açıklamaları için “Erdoğan, 100 bin Ermeniyi Türkiye’den sınır dışı etmekle tehdit etti” diye yazdı. Haberde, Başbakan Erdoğan’ın, “şiddetli tepki” olarak değerlendirilen açıklamasının, “soykırım” tasarılarının ABD ve İsveç’te onaylanmasının ardından geldiğine dikkat çekildi.

KiMLiKLERiNi SAKLIYORLAR

Türkiye’deki kaçak Ermeni göçmenler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra’da yaptığı açıklamalarla Türkiye’nin gündeminde... Başbakan, “100 bin kaçak Ermeni var” diyor, ama bilimsel tahminler sayının 10 bin civarında olduğu yönünde. Erivan merkezli Avrasya Ortaklığı Vakfı, geçtiğimiz ay bu konuda bir rapor açıklamıştı. Rapora göre bu durumdaki Ermenilerin sayıları 10-12 bin seviyesinde. Zaten araştırmanın amacı da Türkiye’deki kaçak Ermenilerin durumunun, bir sayı olarak değil insani boyutuyla görülmesi.
TEMEL NEDEN YOKSULLUK : Araştırma, 2009 yılının Nisan ve Ekim ayları arasında İstanbul, Ankara, Antalya ve Trabzon’da yapıldı. Sonuçlar, kaçak Ermeni göçmenlerin neredeyse tamamının Türkiye’ye yoksulluk nedeniyle geldiğini gösteriyor. Onları göçe iten ekonomik ortamda, Türkiye sınırının kapalı olmasının yarattığı baskı ve 1998’de Ermenistan’ı vuran deprem de etkili. Türkiye’deki yasadışı Ermenistanlıların yarıya yakını, tek bir bölgeden, depremin merkezindeki Şirak’tan geliyor. Yüzde 96’sı kadın. Çoğunlukla temizlik ve hastabakıcılık gibi işlerde çalışıyorlar.
HRANT DİNK : Araştırmaya göre Trabzon’da çalışanlar, kendilerini Gürcü gibi tanıtıyor, kimliklerini gizliyor. Bu durum diğer bölgeler için de geçerli. Bu korkularını son olarak artıran bir olay daha var: Hrant Dink’in öldürülmesi...
ÖNCEKİ HABER

Sayın Başbakan bu rakamlara dikkat!

SONRAKİ HABER

Norveç’ten, Türkiye’nin Suriye operasyonunun NATO’da tartışılması talebi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa