18 Mart 2010 00:00

Sayın Başbakan bu rakamlara dikkat!

BAŞBAKAN Erdoğan, Anayasa değişikliği için dün hukukçu kurmaylarıyla bir araya geldi.

Paylaş

BAŞBAKAN Erdoğan, Anayasa değişikliği için dün hukukçu kurmaylarıyla bir araya geldi. Değişiklik büyük oranda yüksek yargıya müdahaleyi hedefliyor. Ancak yüksek yargıdan itirazlar var. Bu itirazın başında ‘yargı bağımsızlığı’ geliyor. Başbakan, bu eleştiriyi dikkate almazken bir uyarı da AİHM raporuyla geldi. AİHM’in verdiği toplam 12 bin 198 hak ihlali kararının 2 bin 295’i, Türkiye’ye ait. Rapora göre Türkiye, “adil yargılanma hakkı”nın ihlali konusunda ilk sırada.
Başbakan Erdoğan, dün hukukçu kurmaylarıyla bir araya geldi. Gündemde, son aylarda sıkça tartışılan, AKP’nin dar kapsamlı olarak hazırladığı Anayasa değişikliği vardı. Toplantıya, Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ, Haluk İpek, Ahmet İyimaya ve Burhan Kuzu gibi AKP’nin hukukçu kurmayları da katıldı. Toplantıda, Erdoğan’a hazırlanan son metin aktarıldı. Erdoğan, parti gruplarının göstereceği tepkileri aldıktan sonra, CHP, MHP ve BDP Genel başkanlarından randevu isteyecek.
AİHM’DEN ÇARPICI TÜRKİYE TABLOSU
Toplantı sürerken haber merkezlerine bir AİHM raporu ulaştı. Rapora göre AİHM’in verdiği toplam 12 bin 198 hak ihlali kararının 2 bin 295’i, Türkiye’ye ait. Rapora göre Türkiye, “adil yargılanma hakkı”nın ihlali konusunda ilk sırada yer aldı. Rapora göre 2010 Ocak ayı itibariyle mahkemenin önünde bulunan 119 bin 300 dosyanın 13 bin 100 adedini, Türkiye aleyhine yapılan başvurular oluşturuyor. Buna göre mahkemenin baktığı her 9 davadan biri Türkiye ile ilgili. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

4 ‘Durak’lı yolsuzluk!Cumali Akkaş

SONRAKİ HABER

Motorine 18, benzine 20 kuruş zam geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa