18 Mart 2010 00:00

4-c’ye karşı çıktılar 13-c’den okuldan atıldılar

4-C’ye karşı çıkan TEKEL işçilerine destek veren lise öğrenciler 13-c’den okuldan atıldı.

Paylaş

4-C’ye karşı çıkan TEKEL işçilerine destek veren lise öğrenciler 13-c’den okuldan atıldı. İstanbul’un yeni ilçelerinden Çekmeköy’de, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TEKEL işçileri için Çekmeköy Mehmetçik Lisesi’nde ‘destek etkinliği’ düzenledikleri belirtilen 24 lise öğrencisinin, okullarıyla ilişiklerini kesti. ‘Ders boykotu’, ‘slogan atmak’ ve ‘öğretmenlere karşı gelmek’ ‘suçlarıyla’ Ortaöğretim Kurumları Disiplin Yönetmeliği’nin 13-c maddesine göre okuldan uzaklaştırılan öğrencilerin karara, 1 hafta içinde yazılı olarak itiraz hakları var.
Mehmetçik Lisesi’nden 200 öğrenci, 25 Şubat’ta, Ankara’da eylemlerine devam eden TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla ‘TEKEL işçileri yalnız değildir’ sloganıyla iki binadan oluşan okulun ortasında toplandılar. Okul yönetimi önce anonsla, daha sonra da öğrencilerin yanına giderek etkinliği bitirmelerini istediler. Yaklaşık 2 saat süren etkinlik sonrası, okul yönetimi öğrencileri disipline verdi. Öğrenciler önce rehberlik öğretmenleriyle görüştürüldü. Daha sonra da savunmaları alındı. Savunmaları alınan öğrenciler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 16 Mart Salı günü aldığı kararla 24 öğrencinin, Ortaöğretim Kurumları Disiplin Yönetmeliği’nin 13-c maddesine göre tasdikname verilmesini onayladı.
CEZAYI HAFİFLETMİŞLER
Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili, öğrencilerin eyleminin karşılığının ‘örgün eğitim dışına çıkartılması’ olduğunu ancak çocukların eğitime devam etmesi için bunun hafifletildiğini ve “tasdikname” ile cezalandırıldıklarını savundu. Aynı yetkili okulun bulunduğu Sarıgazi’nin hassas bir bölge olduğunu iddia ederek cezaları savundu.
ÖĞRENCİLER İTİRAZ EDECEK
Tasdikname verilen öğrenciler ise TEKEL işçilerine Türkiye genelinde destek verildiğini hatırlatarak, “Haksız yere okuldan atıldık. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Şu an okula giriyoruz. Sınav ve derslere alınmıyoruz. İtiraz edeceğiz. Bütün yasal haklarımızı kullanacağız “ dediler. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

Din dersini tartışmak bile istemiyorlar

SONRAKİ HABER

Karlov suikastı soruşturmasında biri eski 6 TRT çalışanı gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa