18 Mart 2010 00:00

Türk-İş TARİŞ için devrede

TÜRK-İŞ 3. Bölge Temsilciliği, 600 çalışanı ile Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nin en çok istihdam sağlayan...

Paylaş

TÜRK-İŞ 3. Bölge Temsilciliği, 600 çalışanı ile Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nin en çok istihdam sağlayan TARİŞ İplik Fabrikası’nın tasfiye edilmemesi için mücadele başlatacaklarını duyurdu. Bu kapsamda, İzmir’de milletvekillerinden rektörlere, siyasi partilerden sendikalara pek çok kurum ve ‘kanaat önderi’ ziyaret edilerek, fabrikanın yaşaması için girişimde bulunulması istenecek.
Konu ile ilgili TARİŞ önünde açıklama yapan TEKSİF İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy, kışın ortasında insafsızca sessiz sedasız, yangından mal kaçırır gibi 100 yıllık bir çınara yakışmayacak şekilde sinsice yapılan bir genel kurul neticesinde kapı önüne konulduklarını belirterek, TARİŞ Pamuk Birliği yönetiminin, “Sorumlusu biz değiliz” demekten başka bir şey yapmadığını ifade etti. Aksoy, bugün iplik fabrikasının yaşadıklarını, yarın yağ kombinasının, öbür gün de kooperatiflerin yaşayacağını dile getirdi.
Fabrikanın geleceği ile ilgili birliğin talimatlandırdığı 3 bürokratla söz konusu kararların alınamayacağına dikkat çeken Aksoy, “A.O.S.B. de 600 çalışanı ile en çok istihdam sağlayan 50-60 trilyon cirosu, 10 milyon dolar yakalayan ihracatı ile sektörün incisi, bütün çalışanlarının sendikalı olduğu, her işleminin kayıt altında olduğu 35 yıllık şirketimizin tasfiye edilmemesi için, yaşatılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.
HÜKÜMETE ÇAĞRI
Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı da, hükümete seslenerek, “Hukuk dışı, yasadışı istihdam biçimleri yaratarak insanları köleleştirmeye çalışmaktan vazgeçin. Bu politikaların hükmü geçti” dedi.
Kundakçı, hükümetin, TARİŞ yönetimi istedi diye işçilerin sokağa atılmasına göz yummaya ve milli bir servet olan fabrikayı birilerine hediye etmeye hakkı olmadığını belirtti. Çiftçilere de seslenen Kundakçı, “Gelin işçilerle el ele verin, bu fabrikaya sahip çıkın. Yarın bu fabrikanın ne olacağı belli değil. Birilerine rant sağlasın diye verilmesine izin vermeyin” dedi. Konuşmalar,
“TARİŞ halkındır halkın kalacak” sloganıyla karşılık buldu. (İzmir/EVRENSEL)
TARİŞ YAĞ KOMBİNASI’NDA 6 AYLIK ÜCRETSİZ İZİNTARİŞ Aydın Pamuk Yağı Kombinası’nda bir yıldır kısa çalışma ödeneğinde olan 174 işçi için daha kötü bir süreç başladı. TARİŞ Aydın Pamuk Yağı Kombinası’nda çalışırken bir yıl önce kısa vadeli çalışma ödeneğinden yararlanılarak izne çıkarılan 174 işçi için TARİŞ yönetimi ile Tek Gıda-İş 4 No’lu Şube’nin yaptığı görüşmelerden, 6 ay ücretsiz izin çıktı. Tek Gıda-İş 4 No’lu Şube Başkanı Raşit Atılgan konuya ilişkin şunları söyledi: “Yapılan protokolde, işveren ile birtakım konularda mutabakata vardık. Bu mutabakatı arkadaşlarımızın onayına sunduk. Kabul eden arkadaşlarımız protokolleri imzalayacak. Umutlarımızı sezon açılışına, yani Eylül’ün 15’ine taşıdık. Protokol 3 farklı grup için hazırlandı. Ücretsiz izni kabul etmeyenler ihbar ve kıdem alacaklarını alarak iş sözleşmesini feshedecekler. ‘Dışarıda ücretsiz izinde bekleyeceğim’ diyen arkadaşlarımıza 250 TL’si hibe ve 300 TL’si de içerideki alacakları ile izin paralarına istinaden olmak üzere, aylık 550 TL ödeme yapılacak. Fabrikada çalışmak isteyen arkadaşlarımızdan ise yönetim tarafından belirlenenler, 6 ay süresince asgari ücret karşılığında sigortalı olarak fabrikada kalacak. Bu altı ayın sonunda fabrikamız çalıştığında, ücretsiz izin uygulamasına son vereceğiz”Banka ve çevrelerine borçları birikmiş olmalarına rağmen, cüzi bir parayla 6 ay daha beklemeyi göze almak zorunda kalan işçiler, sonlarının iplik fabrikası gibi olmasını istemiyorlar.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TOKİ mağdurları çözüm bekliyor

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa