18 Mart 2010 00:00

Mersin Limanı’nda işçiler vince çıktı

BİR buçuk yıldır Uluslararası Mersin Limanı’nda çalışan taşeron Ekovar Geri Dönüşüm ve Temizlik Şirketi’nin işçileri, sözleşmeleri bitince...

Paylaş

BİR buçuk yıldır Uluslararası Mersin Limanı’nda çalışan taşeron Ekovar Geri Dönüşüm ve Temizlik Şirketi’nin işçileri, sözleşmeleri bitince kapı dışarı edilmek istendiler. İşten çıkmamak için tüm yolları deneyen işçiler, olumlu yanıt alamayınca eylem yaptılar. Şirkete bağlı 20 işçinin 10’u limanı terk etmezken, 10’u da yine liman içinde bulunan 80 metre yükseklikteki vinçlere çıktı.
İşçiler, işlerine dönene kadar eylemi sürdüreceklerini söylediler. Ekovar yöneticileri, MIP ile sözleşmelerinin bitmesi üzerine, çalışan personellerinden liman giriş kartlarını istedi. Kartlarını vermeleri halinde bir daha limana giremeyeceklerini öğrenen işçiler, diğer firmalarda çalışan işçilerin de desteğini alarak eylem yaptılar.
Ekovar çalışanı Yılmaz İsmi, 2 aydır maaş alamadıklarını belirterek, tüm işçilerin eylemlerine destek vermelerini istedi. Uzun süredir sigortalarının eksik yatırıldığını kaydeden İsmi, “Sözleşme bitince işsiz kalacağız. Yol ve yemek ücretlerimiz de içeride. Tazminatımızı da vermiyorlar. İşiniz bitti çıkın diyorlar” dedi.
Öğlen vince çıkan işçiler, akşam saatlerinde polis tarafından aşağı indirildi. Gözaltına alınan 10 işçi, Mağazalar Karakol Amirliği’ne götürüldü. Gözaltına alınan işçilerden Sait Narin, taşeron firmada değil MIP bünyesinde çalışmak istediklerini söyledi. MERSİN
Kadir Baziki
ÖNCEKİ HABER

Tekstil’de seçim bitti ama sular durulmadı

SONRAKİ HABER

Ceylanpınar'da patlama: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa