18 Mart 2010 00:00

Halepçe katliamı kınamaları sürüyor

HALEPÇE katliamı Adana, Antalya, Bingöl, Cizre ve Erciş’te düzenlenen etkinliklerle kınanırken, katliamda yaşamını yitirenler de anıldı.

Paylaş

HALEPÇE katliamı Adana, Antalya, Bingöl, Cizre ve Erciş’te düzenlenen etkinliklerle kınanırken, katliamda yaşamını yitirenler de anıldı.
Adana’da Çukurova Üniversitesi öğrencileri, mart ayı içerisinde yapılan Gazi, Beyazıt, Halepçe, Kızıldere katliamlarını protesto ettiler. Saat 11.00’de fotoğraf sergisiyle başlayan etkinlik, 400 kadar öğrencinin R1 alanında yemekhaneye yürümesiyle devam etti. Yürüyüş sırasında çevredeki öğrenciler, eyleme alkışlı destek verdiler. Yemekhane önüne gelen öğrenciler, katliamlarda katledilenler için saygı duruşunda bulundular. Yemekhane önünde öğrenciler adına açıklama yapan İlker Güler, katliamların yükselen mücadeleyi sindiremediğini, tersine; yükselttiğini belirtti. Adana’da bir araya gelen siyasi parti ve insan hakları savunucuları 16 Mart akşamı İnönü Parkı’nda bir araya gelerek Halepçe katliamıyla ilgili meşaleli basın açıklaması yaptı. Antalya emek ve demokrasi güçleri kapalı yol Halk Bankası önünde toplanarak katliamı protesto ettiler. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Umuttepe Kampüsü Yemekhanesi önünde yaptıkları açıklama ile Halepçe ve Beyazıt katliamlarını lanetledi. Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Mem û Zîn Kültür ve Sanat Merkezi ile Eğitim Sen Temsilciliği, Halepçe, Gazi ve Qamişlo katliamlarında yaşamını yitirenlerin anısına gece düzenledi. BDP, Eğitim Sen ve İHD tarafından Eğitim Sen’de Halepçe ile ilgili bir panel yapıldı. Halepçe ve Qamişlo katliamlarına ilişkin Van’ın Erciş ilçesinde düzenlenen panele, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Van İl Başkanı Cüneyt Gümüş ve Çelebibağı Belediye Başkanı Veysel Keser konuşmacı olarak katıldı.
(HABER MERKEZİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana TEKEL işçilerinden Çemen’e destek

SONRAKİ HABER

Dersimspor pankartı astırılmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...