19 Mart 2010 00:00

Polisin çarptığı öğrenci yoğun bakımda

Oturduğu köye 1-2 km uzaklıkta olan okuluna giden ilköğretim 3. sınıf öğrencisi Çağla Polat’a, bölge trafik müdürlüğünde görev yapan bir polis arabası çarptı.

Paylaş

Oturduğu köye 1-2 km uzaklıkta olan okuluna giden ilköğretim 3. sınıf öğrencisi Çağla Polat’a, bölge trafik müdürlüğünde görev yapan bir polis arabası çarptı. Polis arabasının çarptığı Çağla Polat’ın yoğun bakımda olduğu öğrenildi.
Tokat-Turhal yolu üzerinde bulunan Gezgi köyünde okul olmadığı için, öğrenciler en yakında bulunan Çetin Birmek İlköğretim Okulu’na gidiyor. Daha önce de buna benzer kazalar yaşandığını anlatan köy sakinleri, olayı yol kenarında protesto ettiler.
Daha önce köydeki öğrencilerin servislerle taşındığını belirten köylüler, öğrencilerin tekrar taşımalı eğitime alınmasını talep ettiler. Çocuklarının can güvenliğinden endişe duyan veliler, yol üzerinde toplanarak basın açıklaması yaptılar. Veliler adına açıklamalarda bulunan Erdoğan Arslan, 4 yıl önce servislerle okula gidip gelen öğrencilerin, bugün bu imkandan yaralanamadığını söyledi. 16 öğrencinin, okula yürüyerek gidip gelirken trafiğin yoğun olduğu duble yolda ölümle karşı karşıya kaldığını ifade eden Arslan, “Okul yakın diyerek öğrencilerimizi servise almıyorlar. 4 yıldır servis mücadelesi veriyoruz. Para vermediğimiz için çocukları arabaya almıyorlardı. 20 gün önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdim. Burada trafiğin yoğun olduğunu söyledim. Ancak hiçbir girişimde bulunulmadı” dedi.
Velilerden Nihat Arslan da öğrencilerin 1 kilometrelik yolu yürümek zorunda kaldıklarını, olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti.
Taşlıçiflik Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Ali Polat ise “Yaşananlar burada yaşayan köylülerde ayrımcılık hissi uyandırıyor. Birçok köylü, bu köy Alevi köyü olduğu için servis verilmiyor diyor. Bu yüzden yetkililerin bu duruma acilen bir çözüm bulması gerekiyor” dedi.
Diğer yandan, kazayı yapan polislerin ceza alıp almayacağı da merak ediliyor. Çağla Polat’ın yolun kenarındaki servis yolundan yürüdüğünü belirten köylüler, “Çocuğun yolun ortasına çıktığı söyleniyor; ancak Çağla kesinlikle yolun dışındaydı” diyorlar. Köylüler ayrıca, olay yerine çok yakın olan GOP Üniversitesi girişinde bulunan MOBESE kameralarının da incelenmesi gerektiğini belirtiyorlar.
(Tokat/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Rektör intihar etti

SONRAKİ HABER

KARDEMİR'de iş cinayeti: Gaz basıncı nedeniyle yaşanan patlamada 1 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa