19 Mart 2010 00:00

Hizmetlerden faydalanmak istiyorlar

BUCA Gaziler Mahallesi’nde halk, İzmir’in doğal gaz hattından sorumlu olan İzmirgaz yetkililerine tepkili.

Paylaş

BUCA Gaziler Mahallesi’nde halk, İzmir’in doğal gaz hattından sorumlu olan İzmirgaz yetkililerine tepkili. Mahallerinde birçok eve doğal gaz gelmesine rağmen sokaklarına doğal gaz verilmemesi, mahalle halkını mağdur ediyor.
İki ve üç katlı evlerden oluşan 1054 Sokak’ın sakinleri, apartmanlara nazaran daha az konut sayısı olduğu için daha az müşterisi olacağını düşünerek sokağa doğal gaz hattı döşemeyen şirketin kendilerini mağdur ettiğini düşünüyorlar.
39 HANE İMZA TOPLADI YİNE OLMADI
Buca Evka-1’de birçok mahallede aynı sorun yaşanıyor. Birçok binanın iki veya üç katlı olduğu bölgede sadece çok katlı apartmanlara doğal gaz verilmesi tepki topluyor.
Elektrik faturalarının pahalılığından yakınan mahalle halkı, doğal gaz imkanının kendileri için daha iyi olacağını ve bütçelerinin rahatlayacağını düşünüyor. Sobalı evlerde ise odun kömürün hem parası hem de zahmetinin kendileri için dayanılmaz bir hal aldığını, sobalı evlerin kış sonunda bir de boya parası ile tekrar ayrı bir maddi külfet oluşturduğunu, bunun için de doğal gazın kendileri için daha iyi bir imkan olduğunu söylüyorlar. Mahalleli, kendi sokaklarına ayrımcılık yapıldığını düşünüyor.
Mahalleli, defalarca imza toplayıp yetkililere başvurmalarına rağmen şu ana kadar olumlu bir yanıt alabilmiş değil. Şirket tarafından kendilerine, 30 hanenin olmadığı yere şimdilik doğal gaz verilemeyeceğinin söylendiğini dile getiren mahalleli, “39 hane olarak imza topladık götürdük, gene de dikkate alınmadık” diyorlar.
BİZE HAKSIZLIK YAPILIYOR
Doğal gazın insanlar için bir olanak olduğunu söyleyen Fatma Gökalp, “Verdikleri hizmeti para karşılığında yapıyorlar. Paralı olduğu halde bizim faydalanmamıza engel oluyorlar. Bir de parasız olsa bunlar bizden ‘ölüyoruz’ desek bir bardak suyu esirgerler” diyor. Doğal gazın getirdiği olanaklardan kendilerinin mahrum bırakıldıklarını ifade eden Fatma Gökalp, “Bizim yaşımız ilerledi, artık bu yaşta soba yakmak bizi zorluyor, uğraşamıyoruz. Çalışan aileler ve hamile bayanlar için daha da zor bir durum” dedi.
Mahalle sakinlerinden Nermin Ece ise “Zaten getirdikleri hizmetin karşılığında çok yüksek paralar alıyorlar, ona rağmen sorun çıkıyor. 30 hanenin altında olsa da bir sokak var, oradaki insanlar o hizmetten faydalanamayacak mı? Bu bir hizmetse, bir kısım insanlar faydalanıyor biz ise faydalanamıyorsak, bu haksızlıktır. Bu haksızlık karşısında mücadele edeceğiz” şeklinde konuşuyor. (İzmir/EVRENSEL)MAHALLELİNİN YANINDAYIM
Gaziler Mahalle Muhtarı Serdar Dağdelen bir ay önce İzmirgaz planlama müdürü ile görüştüğünü belirterek, “Mahallelinin imzaladığı 60 kadar dilekçe ile beraber gittim. Gittiğimde bana verilen bilgi şöyle; 1052, 1054, 1056 sokaklar sarı bölge içerisinde. Bunun anlamı, son hat verilecekler arasında değil ama bir dahaki planda çıkabilir. Mart-nisan ayları içerisinde planların bütçesi çıkıyormuş. Bütçe belirlendikten sonra belli olur dediler. Fakat yapılıp yapılmayacağı gene de garanti değilmiş. Eğer yapımına karar verilirse 2010’un Haziran’ına kadar bitecek, ana hatlar döşenecek, daha sonra evlere verilecek. Ben bu mahallenin muhtarı olarak bu durumda mahallelinin yanındayım. Onlar ne yaparsa onlarla birlikte hareket etmeye hazırım” dedi.
Hülya Gürgör - Alper Toraner
ÖNCEKİ HABER

Eczacılar çalışma bakanına tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa