19 Mart 2010 00:00

Devlet göz yummayı sürdürecek mi?

Mac Tekstil Genel Müdürü Selim Şahin’in yasadışı uygulamamalarını basın önünde açıkça savunması karşısında, resmi kurumlar göreve çağrıldı.

Paylaş

Mac Tekstil Genel Müdürü Selim Şahin’in yasadışı uygulamamalarını basın önünde açıkça savunması karşısında, resmi kurumlar göreve çağrıldı. Çorum’daki sendika, parti ve kitle örgütü temsilcileri, bugüne kadar kuralsızlıklara göz yuman ilgili mercilerin, genel müdürün itirafından sonra harekete geçmesi gerektiğini söyledi.
Emekli-Sen Çorum Şubesi, Mac yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.
Genel Müdür Selim Şahin, denetlenmelerden sorunsuz çıkmasıyla övünerek şunları söylüyor: “Çorum Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesisler çeşitli zamanlarda bazı kuruluşlar tarafından denetleniyor. En son geçtiğimiz cuma günü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan müfettişler gelerek tesisleri denetledi. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili bu denetimden olduğu gibi tüm denetimlerden alnımızın akıyla çıktık.”
ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜ HABERDAR
Çalışma yaşamını denetlemekle görevli olan yetkililerin, durumdan haberdar olmamalarının mümkün olmadığını
dile getiren Eğitim Sen Çorum Şube Sekreteri Hüsnü Murat Aydın, sigorta ve onun denetimle görevli müfettişlerinin, görevlerini yerine getirmediğini söyledi. Yüzlerce işçinin kuralsız çalıştırılmasına ve haklarının gasp edilmesine göz yumulduğunu vurgulayan Aydın, şunları belirtti: “Haberleri olduğu halde işlem başlatmayarak da suç işlemişlerdir. Ben bir sendikacı olarak, Çalışma Müdürlüğü yetkililerine soruyorum:
Şu an Çorum’da istihdam edilen işçilerin ne kadarı sigortalı olarak çalıştırılmaktadırlar? Ne kadar işçi, asgari ücretten maaşlarını almaktadır? Bu soruların yanıtını herkes bilmektedir ve ne yazık ki gerçektir; kayıt dışı çalıştırılan işçilerin oranı sigortalı işçilerden daha fazladır. Çorum’da çalıştırılan işçilerin büyük bir çoğunluğu asgari ücretin altında, 300 ile 500 TL arasında, kölelik koşullarında çalıştırılmaktadırlar. Haftalık 40 saatlik çalışma süresi sadece yasalarda durmakta, gerçek çalışma süresi; günlük 12, haftalık 72 saati bulmaktadır. Halbuki Bölge Çalışma Müdürlüğü yetkililerinin görevleri, tüm bu hukuksuzlukları denetlemek ve bunların önüne geçmektir. Olayın kara mizah yönü de, maaşlarını, bu işlemleri yapmak için o işçilerin verdiği vergilerden almaktadırlar.”
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK
DİSK/Emekli-Sen Çorum Şubesi, asgari ücret altında işçi çalıştırdığını söyleyen ve telafi mesaisi adı altında işçilerin mesai ücretlerini ödemediğini ifade eden Mac Tekstil işvereni hakkında, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.
Basın toplantısı düzenleyen Emekli-Sen Şube Başkanı Şeref Karataş, patronun sendikalara karşı sarf ettiği sözleri de eleştirdikten sonra şunları söyledi: “Demokratikleşme konusunda hükümet gerçekten samimi ise önce bu konuda adım atmalı; sendikal örgütlenme ve mücadeleyi yükseltecek, sendikaların, emekçilerin insan gibi yaşamalarının sağlanmasında işlevsel etkin bir güç haline gelmesini ve tüm çalışanların sendikalı olmasını sağlayacak yasalar çıkarıp uygulamaya sokmalıdır. İşçilere, çalışanlara, tüm emekçilere sesleniyoruz: Hakkımızı aramak, aradığımızda da işimizden olmamak için sendikalarda örgütlenerek birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm halkımızdan, emekçilerimize sahip çıkıp sendikalara destek olmalarını bekliyoruz. Yasaları açıkça çiğnediğini itiraf eden Mac Tekstil’i, Bölge Çalışma Müdürlüğü’nü ve cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyoruz.” (Çorum/EVRENSEL)

‘SENDİKALAR DEĞİL KENDİLERİ SÖMÜRÜYOR’

Türk-İş İl Temsilcisi Mehmet Şen, ‘Sendikalar işçiyi sömürüyor’ diyen Mac Tekstil Genel Müdürü Selim Şahin’e yanıt verdi. Maç Tekstil genel müdürünün açıklamalarını gazeteden okuduğunu ve kınadığını dile getiren Şen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Telafi çalışması adı altında işçiyi sömürüyor. Kendi ağzıyla söylüyor, insanların tuvalet ihtiyaçlarına engel koyuyor ve gene kendisi söylüyor ‘Ucuz işgücü var diye Çorum’a geldim’ diye. Çorumluyu veya oradaki çalışan işçiyi düşündüğü için değil. Biz biliyoruz ki, Çorum’da tekstil sektöründe çalışan işçilere devletin belirlediği asgari ücret bile verilmiyor. Asgari ücret bütün işçilerin banka hesabına yatıyor, o işçi maaşını çekiyor, elden 150 TL’yi muhasebeye geri teslim ediyor. Yani etmese işe gelme diye tehdit ediliyor. Hem devleti kandırıyorlar hem işçiyi köle gibi çalıştırıyorlar. Ama ne yazık ki dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik kriz, böyle düşünen insanlara fırsat doğurdu. Krizi bahane ederek işçi değil köle arıyorlar. Onun için tekrar söylüyorum; dürüst işverenlerimiz ve Çorum’a yatırım yapan işverenlerimiz, hepimizin baş tacıdır, önlerinde saygıyla eğiliriz her zaman. Ama Selim Şahin gibi düşünen, kölelik düzeni getirmek isteyen işveren temsilcilerine değil tabii ki.”

EMEP’TEN EMEK ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI
Emek Partisi Çorum İl Örgütü, Mac Tekstil’le ilgili yaptığı açıklamada, sendikacılar ve emek örgütlerinin olup bitenler karşısında seyirci kalmaması gerektiğini bildirdi. Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren MAC Tekstil’le ilgili çıkan haberler üzerine firma yetkililerinin düzenlediği basın toplantısında ‘yasa tanımazlık ve vahşi sömürünün ticaret özgürlüğü ve kâr adına savunulduğunu’ ifade eden EMEP İl Örgütü, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu kişiler aptal olmadıklarına göre, ‘Yasaları çiğniyoruz’ deme özgüvenini nereden buluyorlar? Çorum’a bakan Bölge Çalışma Müdürlüğü yetkilileri, sigorta ve onun denetimle görevli müfettişleri, yüzlerce işçinin yasal haklarının gasp edilmesine göz mü yumacaklardır? Oysa onlar, bu hukuksuzlukları denetlemek ve bunların önüne geçmek içim maaş almaktadırlar. Çorum savcıları, bu kişilerin ‘Biz yasaları çiğnedik, çiğniyoruz, bunu da devletin yetkilileri biliyordu’ açıklamasını suç duyurusu kabul ederek, hem bu kişiler hem de sigorta yetkilileri hakkında bir soruşturma başlatacak mıdır? Patronların emekçilere karşı işlediği bu türden sınıfsal suçlar, tüm ülke genelinde uygulanmaktadır. Emek Partisi, bu tür uygulamalar ortadan kalkana kadar mücadelesine devam edecektir. Herkes bilmelidir ki, bu ülkede işçi ve emekçiler, birleşip mücadele ederek insanca yaşanacak bir dünyayı kuracaklardır.”
Taner Şimşek
ÖNCEKİ HABER

8 milyon abonenin elektriği özelleşiyor

SONRAKİ HABER

İYİ Partili ilçe başkanına saldıranlar yakalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa