19 Mart 2010 00:00

TARİŞ işçileri yürüyüşlere başladı

İZMİR TARİŞ İplik Fabrikası işçileri, direnişlerine devam ederken önceki gün bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Paylaş

İZMİR TARİŞ İplik Fabrikası işçileri, direnişlerine devam ederken önceki gün bir yürüyüş gerçekleştirdiler.
500’e yakın TARİŞ işçisi, yaptıkları yürüyüşün ardından, Ege Bölgesi milletvekilleri, odalar, Ege illeri parti il başkanları, belediye başkanları ve TARİŞ dışındaki Tarım Satış Kooperatifi Birliklerine seslerini duyurmak için mektup gönderdi.
İşçiler, “Biz kapatılan, kapının önüne konan 600 TARİŞ işçisiyiz. Çiftçinin ve emekçinin hakları gasp edildi. Adalet, emek, vicdan, gelecek, yok edildi. Çare, direniş ve mücadele” yazılı pankartla TARİŞ Genel Müdürlüğü binası önünden Kordon boyunca yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na geldiler. Yürüyüş sırasında halkın da alkışlarla destek verdiği işçiler, sloganlarla postanenin önüne geldiler. TARİŞ’i kuranlar ve çeşitli şekillerde hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşunda bulunan işçiler adına Ayşe Uluçay, basın açıklamasını okudu.
Çeşitli vaatlerde bulunarak seçilen birlik yönetimini eleştiren Uluçay, hükümete seslenerek; istihdam alanlarının kapatılmamasını istediklerini dile getirdi. Uluçay, “Ülkemizde işsizlik önemli bir sorunken, istihdam alanlarının kapatılması cinayettir. Başbakan’a sesleniyorum; kısa dönem ödeneği veren bir işyeri, işçi çıkaramaz demişti. Haklarımızın hepsi elimizden alınarak dışarı atıldık. Sorunlarımıza çözüm bulunmasını istiyoruz. Haklarımızı almak için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
MEKTUPLAR GÖNDERİLDİ
Açıklamanın ardından işçilerden beş kişi, postaneye girerek mektupları gönderdi.
Önceki gün ayrıca, TES-İŞ 1 No’lu Şube Yönetimi ve işçiler de, TARİŞ işçilerini ziyaret ettiler. TES-İŞ üyeleri adına bir konuşma yapan Şube Başkanı Seydi Önder, “Emeğinin karşılığını alamayan, almak için bugün burada direnen emekçilersiniz. Emeğinizin karşılığını almak için verdiğiniz bu onurlu mücadelede bizler de yanınızdayız. İşçi sınıfının birliğinin gerçek anlamı, ancak onun örgütlü bir güç olması ve bu örgütlü gücün verdiği enerjiyle hareket ederek taleplerini elde etmesiyle ortaya çıkar” dedi. (İzmir/
EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İktisadın serbest kürsüsü yine kuruldu

SONRAKİ HABER

FaceApp'in sahtesi de çıktı, zararlı reklam yazılımı bulaştırıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa