19 Mart 2010 00:00

Özelleştirmeye izin vermeyecekler

Milas ve Yatağan’da çalışan maden ve enerji işçileri, özelleştirmeye karşı güçlerini birleştirdi.

Paylaş

Milas ve Yatağan’da çalışan maden ve enerji işçileri, özelleştirmeye karşı güçlerini birleştirdi. Özelleştirmeye karşı halka birlik olacaklarını duyuran enerji ve maden işçileri, üretimden gelen gücün kullanılması da dahil her türlü mücadeleyi hayata geçirmekte kararlı olduklarını duyurdular.
İşçiler, T. Maden-İş Yatağan Şubesi ve Tes-İş Yatağan Şubesi’nin çağrısıyla hükümet yetkililerince Ankara’da enerji konferansında ilan edilecek olan santral özelleştirmelerini protesto etmek için Milas Atapark’ta bir araya geldiler. Burada toplanan bin işçi sık sık, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganlarını attılar.
TEK KURŞUN ATMADAN
Burada işçilere seslenen Türk-İş Muğla İl Temsilcisi ve T. Maden-İş Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, Çanakkale zaferinin kutlandığı gün ülkenin can damarları olan enerji santrallerinin satışa çıkarıldığını söyledi. “Kurtuluş Savaşı’nda ülkemizden kovduğumuz emperyalistler, tek kurşun atmadan bu sefer enerji alanında ülkemizi işgal edecekler” diyen Girgin, bir yandan santraller satılmak istenirken diğer yandan özelleştirme idaresinin madenlerin devriyle ilgili engeli aşabilmek için Enerji Bakanlığı’na yasa taslağı hazırladığını dile getirdi.
Elektrik enerjisi kurulu gücünün üçte birini oluşturan 16 bin MW tutarında EÜAŞ’a ait 45 adet termik ve hidroelektrik santralin özelleştirmesinde sona gelindiğini anlatan Girgin, 4 santralin ayrı ayrı satıldığı, 41 santralin de 9 grup halinde satışa çıkarılacağı bilgisini verdi. Girgin, “IMF ile yapılan görüşmelerin sonunda ihtiyaç duyulan 10-15 milyar liralık kredi tutarının, santrallerin satışı yoluyla karşılanması yoluna gidilmektedir” dedi.
YAĞMA VE TALAN
AB üyelik görüşmelerinde hükümetin enerji özelleştirmesi konusunda söz verdiğini hatırlatan Gigin, “Bu görüşmelerde kendi enerji alanını yabancılardan koruyan Avrupa Birliği, Türkiye’nin kayıtsız şartsız enerji sektörünü tamamen yabancı yatırımcılarla birlikte özel sektöre açmasını şart koşuyor. Türkiye bunu kabul ediyor” diye konuştu.
Özelleştirmenin yağma ve talan olduğunu vurgulayan Girgin, özelleştirmelerle istihdam sağlanmadığına, tüketicilerin ucuza ve kaliteli hizmet almasının da sağlanmadığına işaret etti.
Sadece işyerlerine değil aynı zamanda 70 milyonun hakkına sahip çıktıklarını vurgulayan Girgin, şöyle devam etti: “Yatağan’da ve Milas’ta emeğe ve ülkeye sahip çıkan toplumun tüm katmanlarıyla dayanışma içinde bu saldırıları durduracağız. Hükümetin açmış olduğu savaşa karşı mücadele ateşini Milas ve Yatağan’da hep birlikte yakacağız.”
VATANA İHANET
Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik de “Her şey için çok geç olmadan, derhal santrallerin özelleştirilmesinden vazgeçilmelidir” dedi. Bugüne kadar yapılan özelleştirmelerin milyonlarca dolar kamu zararına yol açtığına dikkat çeken Erçelik, “Özel sektörden alınan elektriğe yüksek fiyatlar ödenmiştir. Alım garantili yani üretse de üretmese de tam kapasiteyle üretiyormuş gibi parasını alma garantili tüm devirler ve enerjinin ihale sözleşmeleri birer ihanet belgesidir” dedi.
Hükümetin santralleri haraç-mezat satarak kendi iktidarını sürdürmek için gerekli nakit para ihtiyacını karşılamak istediğini anlatan Erçelik, şöyle devam etti: “1985-2007 yılları arasında özelleştirmeden elde edilen gelir 14.3 milyar dolardır. Özelleştirme gideri ise 13.9 milyar dolardır. Telekom 2.5 yıllık kâr karşılığı, TÜPRAŞ 3 yıllık kâr karşılığı, TEKEL 2.5 yıllık kâr karşılığı peşkeş çekilmiştir. Özelleştirilen kurumların yüzde 50’si yeni sahipleri tarafından kapatılmış, yerine alışveriş merkezleri ve otoparklar yapılmıştır. Yöremizin 2 büyük fabrikası olan Yatağan süt ve yem fabrikalarının durumu ortadadır.”
MÜCADELEDE KARARLILAR
Erçelik şöyle devam etti: “Tes-İş Yatağan Şubesi olarak Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy santrallerinde çalışan üyelerimizle Maden-İş Sendikamızla ve tüm bölge halkımızla birlikte vatana ihanet demek olan santral özelleştirmelerine karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu konuda her ne bedel ödenecekse, ödemeye de hazırız. Biz enerji ve maden işçileri olarak, ülkemizi aydınlattığımız gibi karanlıkta bırakma gücüne de sahibiz. Bugüne kadar her ne yaşanırsa yaşansın hiçbir sorun karşısında halkımıza karşı duyduğumuz sorumluluk ve saygı gereği şalter indirmeyi düşünmedik, her zaman demokratik ve hukuksal mücadele içerisinde olduk. Geldiğimiz noktada eğer bir gün şalter indireceksek, bunu sadece ve sadece ülkemizin aydınlığının, geleceğinin, bağımsızlığının yerli ve yabancı sermayenin kâr dürtüsü elinde karanlığa dönüşmesine engel olmak için yapacağız.”
Özelleştirmeden mağdur olan işçilerin, emekçilerin, köylülerin, küçük esnafın, işsizlerin, yoksulların, gençlerin, kadınların bir araya geleceklerini duyuran Erçelik, mücadelede kararlı olduklarını belirterek, özelleştirmeci firmalara şöyle seslendi: “Gelecekleri varsa, görecekleri de var!”
Eyleme KESK, Kamu-Sen ve DİSK’e bağlı sendika yöneticileri, baro temsilcileri, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Pir Sultan Abdal Derneği, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası, Milas halkı, eski Muğla Milletvekili Fahrettin Üstün ile siyasi partiler de destek verdi. (Milas/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İSKİ İŞÇİLERİNE DESTEK

SONRAKİ HABER

Ceylanpınar'da patlama: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa