19 Mart 2010 00:00

Hani kriz vardı!

KAYSERİ Organize Sanayi Bölgesi’nde Ergül Mobilya patronu, Türk-İş’e bağlı Ağaç-İş Sendikası’nın örgütlenmesini engellemek için elinden geleni yapıyor.

Paylaş

KAYSERİ Organize Sanayi Bölgesi’nde Ergül Mobilya patronu, Türk-İş’e bağlı Ağaç-İş Sendikası’nın örgütlenmesini engellemek için elinden geleni yapıyor. Ergül Mobilya’da sendika üyesi işçiler, fabrikanın “ekonomik yönden zor duruma düştüğü” iddiasıyla işten atılırken, yerel gazetelerin ilan sayfaları Ergül Mobilya’nın iş ilanlarıyla dolu…
Sendika üyesi işçiler, 11 Mart 2010 tarihli, “Sayın … .. işyerimizde 2001 yılından beri çalışmaktasınız. İçinde bulunduğumuz üretim sektörünün ekonomik sorunlarının son aylarda daha yoğun bir biçimde artması, gerek bizi ve gerekse çalışan işçilerimizi ekonomik olarak zor duruma düşürmüş durumdadır. Bu sebeple işletmemizde son dönemlerde üretim maliyetlerinin artışından dolayı işletme maliyetlerini ve dolayısıyla işgücünü azaltma durumu da zorunlu bir hale gelmiştir. Bu duruma göre 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi gereğince iş sözleşmeniz, ihbar ve kıdem tazminatınız ödenmek suretiyle feshedilmiştir. Tebliğ ederiz. 1 Mart 2010” yazılı belgenin kendilerine ulaşmasının bir gün sonrasında, yerel gazetelerde “İşletmelerimizde çalışmak üzere” başlıklı ilanı gördüler. (Kayseri/EVRENSEL)

KAYSERİLİ PATRONLAR DA ALIŞACAK!
Sendikal faaliyetlerden ötürü Kayseri’de bulunan Ağaç-İş Genel Başkanı Mürsel Taşçı, konuyla ilgili gazetemize verdiği demeçte, “Ergül Mobilya’da işçilerimizi ‘Ergenekonculukla’ suçladılar. Bunu yapanlar, er ya da geç hatalarının farkına varacaklardır. Kayseri’de bu iş böyle gidemez. Günün birinde işçilerin de üzerine bir güneş doğmalıdır. İşçilerin üzerindeki bu ölü toprağı elbet atılacaktır. Kimse işçilerin sahipsiz olduğunu düşünmesin” dedi. Açıklamasına ,“İşçiyi ekonomik nedenlerle işten çıkarıyorlar. Aynı işyeri eleman arıyor, gazeteye ilan veriyor. Bunu kime inandıracaksın? Buna kargalar bile güler” şeklinde devam eden Taşçı, Kayseri’de bu ana kadar, diğer illerde karşılaşmadıkları problemlerle karşılaştıklarını söyledi. Kayserili patronların sendikalı işçiyle çalışmaya alışık olmadığını ifade eden Taşçı, “Ama bu böyle gitmeyecek, sendikamız üzerine düşen görevi yerine getirecektir” dedi.
Ümit Kartal - Veli Şahin
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Patronlar sadece kârlarına bakıyor

SONRAKİ HABER

BES üyesi emekçiler taleplerinde ısrarlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...