19 Mart 2010 00:00

TEKEL işçilerine destek ziyaretleri

EMEK Partisi (EMEP) Malatya İl Örgütü, TEKEL işçilerinin, Ankara direnişinden sonra mücadeleyi yerellere yaymak amacıyla Malatya’da TEKEL Sigara ...

Paylaş

EMEK Partisi (EMEP) Malatya İl Örgütü, TEKEL işçilerinin, Ankara direnişinden sonra mücadeleyi yerellere yaymak amacıyla Malatya’da TEKEL Sigara Fabrikası’nın arkasına kurdukları dayanışma çadırını ziyaret etti. “Üzerinde TEKEL işçisi yalnız değildir” yazılı pankartla parti il binasının önünde toplanan EMEP üyeleri, sloganlara çadıra yürüdü.
Dayanışma çadırına gelen EMEP’liler adına konuşan İl Başkanı Nejdet Bali, TEKEL işçilerinin mücadelesinin, yıllardır haksızlığa uğrayanların mücadele ederek kazanabileceklerini hatırlattığını ifade ederek, “TEKEL işçileri; işsizliğe karşı, özelleştirmelere karşı, 4-c’ye karşı nasıl mücadele edileceğini gösterdiler bu halka. Buradan memurlara ve diğer sektörlerdeki işçilere sesleniyoruz; TEKEL işçisinin mücadelesi hepimizin mücadelesidir” dedi.
ADIYAMAN’DA TOPLANTI
EMEP Adıyaman İl Örgütü’nün çağrısıyla bir araya gelen TEKEL işçileri, EMEP yöneticileriyle birlikte toplantı yaptı. Daha önce iş akitleri feshedilmiş olan kadın TEKEL işçilerinin de katıldığı toplantıda, işçiler, 1 Nisan’da yapılacak olan eylem öncesi Adıyaman’da neler yapabileceklerini, direnişi bundan sonra nasıl devam ettirebilecekleri üzerine konuştular. Toplantıda konuşan Emek Partisi GYK Üyesi Mehmet Türkmen, TEKEL işçilerinin mücadelesinde yaşanan kazanımlara değinerek, bu mücadelenin TEKEL işçilerinin mücadelesi olmaktan çıktığını, tüm işçilerin ve emekçilerin mücadelesi haline geldiğini söyledi.
Daha sonra EMEP üye ve yöneticileri, akşam saatlerinde Tek Gıda-İş Adıyaman Şubesi ve Türk-İş İl Temsilciliği’ne gelerek burada toplanan TEKEL işçileri ile bundan sonraki direnişin seyri konulu uzun bir söyleşi düzenlediler. Söyleşide, Türk-İş İl Temsilcisi ve Tek Gıda-İş Adıyaman Şube Başkanı Mikdat Yoldaş ile şube yöneticileri ve sendika üyeleri hazır bulundu. Toplantıda konuşan Yoldaş, EMEP’in mücadeleleri boyunca sürekli yanlarında olduğunu söyledi. EMEP GYK Üyesi Mehmet Türkmen, TEKEL işçilerinin mücadelesinin, özellikle Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tekstil işletmelerinde kölelik koşullarında çalıştırılan işçilerle buluşması gerektiğini vurguladı.
TEKEL’CİLER ÇEMEN GREVİNİN YANINDA
Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) devam eden Çemen Tekstil grevine, TEKEL işçilerinden dayanışma ziyareti geldi. Hakları için Ankara’da 78 gün direnen TEKEL işçilerinin Çemen grevine dayanışma ziyaretleri sürüyor. Daha önce Adıyaman ve Urfa’dan TEKEL işçilerinin ziyaret ettiği Çemen grevini, önceki gün de Adana ve Kilis TEKEL işçileri ziyaret ederek, sınıf dayanışmasını gösterdi.
Otobüsle Çemen Tekstil önüne gelen TEKEL işçilerini, Çemen işçileri “Çemen’de TEKEL’de işçiler el ele” sloganlarıyla karşıladı. Ziyarette konuşan DİSK Bölge Başkanı Nihat Bencan, TEKEL işçilerinin direnişinin, uzun yıllardır sessizliğe gömülmüş olan işçi sınıfının uyanışını temsil ettiğini belirtti.
TEKEL işçileri adına konuşan Kenan Aslantaş, direnen TEKEL işçilerinin selamını Çemen’e getirdiklerini söyledi. TEKEL işçilerinin “Birleşe birleşe kazanacağız” dediğini ve bunu göstermek için Çemen işçilerini ziyarete geldiklerini belirten Aslantaş, Çemen işçilerinin yanında olduklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Newroz ateşi yanıyor

SONRAKİ HABER

12 Baro başkanı çağrısını yineledi: Genel Kuruldan kaçmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa