19 Mart 2010 00:00

Tehcir tehdidi tepki çekti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “100 bin Ermeniyi gönderebiliriz” yönündeki sözleri, Ermenistan yönetimi tarafından tepkiyle karşılandı.

Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “100 bin Ermeniyi gönderebiliriz” yönündeki sözleri, Ermenistan yönetimi tarafından tepkiyle karşılandı. Dış basında ise Erdoğan’ın sözleri, “kaba bir siyasi tepki” olarak değerlendirildi.
Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “100 bin Ermeniyi gönderebiliriz” yönündeki sözlerini “kabul edilemez” olarak nitelendirerek, “Ermenistan ve diğer ülkelere şantaj yapmak yerine iki taraf arasında varılan anlaşmalar ve mutabakatları uygulamak için adım atılmalı” dedi.
Nalbandyan, Ermenistan’ı ziyaret eden Slovak Dışişleri Bakanı Miroslav Laychek ile ortaklaşa düzenlenen bir brifingde, “Türk başbakanının Türkiye’deki Ermenilerin sınır dışı edilmesine ilişkin açıklamaları kabul edilemez. Ermeni-Türk ilişkilerini teşvik etmiyor” dedi. Konunun Türkiye’de ciddi tartışmalara neden olduğunu kaydeden Nalbandyan, “Birçok kişi, böyle bir açıklamanın nasıl yapılabildiğini anlamıyor” şeklinde konuştu. Bu konuda bir Türk gazetesinde okuduğu makaleyi anlatan Nalbandyan, “Maalesef bu yöndeki açıklamalar ilk defa yapılmıyor ve çok olumsuz sonuçlara yol açıyor” dedi. Nalbandyan, Türkiye’nin “daha gerçekçi bir tutum takınması” beklentisini dile getirirken, Türkiye’nin uluslararası toplumun söylediklerini dinleyeceğini umduğunu dile getirdi. Ermenistan dışişleri bakanı, dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinin iki ülke arasındaki yakınlaşmanın önkoşulsuz ilerlemesi gerektiğini söylediğini kaydetti. Nalbandyan sözlerine şöyle devam etti: “Ermenistan ve diğer ülkelere şantaj yapmak yerine iki taraf arasında varılan anlaşmalar ve mutabakatları uygulamak için adım atılmalı. Bu, uygar dünyada kullanılabilecek yöntem değil.” (DIŞ HABERLER)

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ DIŞ BASINA NASIL YANSIDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “100 bin Ermeniyi gönderebiliriz” açıklaması, dünya basınında da yer buldu. Bazı gazetelerin konuya dair yorumları şöyle:
Times (İngiltere): Türk başbakanı, ülkede yaşayan 100 bin Ermeniyi sınır dışı etmekle tehdit ederek, Osmanlı’nın Türkiye’deki Ermenileri kitlesel olarak katletmesine ilişkin uluslararası atışmayı başka bir düzeye çıkarttı. Türk siyasetçiler, geçmişte de Ermenileri, soykırımın uluslararası alanda tanınmasının misillemesi olarak kovmakla tehdit etmişlerdi, ancak bu tehdit ilk defa ülkenin liderinden geliyor.
Telegraph (İngiltere): Türkiye, ‘soykırım’ atışması nedeniyle 100 bin Ermeniyi sınır dışı etmekle tehdit etti. Uyarı, Türkiye’de tartışma yarattı ve Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenilerin kovulması çağrılarını reddetti. Ermenistan’da da büyük bir gürültü oldu.
El Pais (İspanya): Hiçbir tabu, Ermeni soykırımı sözcüğü kadar Türk milliyetçiliğinin sinirlerine dokunmuyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da kaba bir siyasi tepki ile Türkiye’de izinsiz çalışan 100 bin Ermeniyi sınır dışı etmekle tehdit etti bile.
Wall Street Journal (ABD): Salı günü yapılan tehdit, Türkiye’nin ABD Kongresi’ni Osmanlı İmparatorluğu’nun yok olduğu dönemde 1.5 milyon kadar Ermeninin katledilmesini soykırım olarak tanımamasını ikna etmeye çalıştığı döneme rastlanıyor.
Le Monde (Fransa): Türkiye, 100 bin kaçak Ermeniyi sınır dışı etmekle tehdit ediyor. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, binlerce Ermeni işçisini sınır dışı etmekle tehdit etti. Sayın Erdoğan, kısa bir süre önce ABD ve İsveç’te onaylanan, 1915’te Ermenilerin katledilmesinin “soykırım” olarak nitelendirilmesine yönelik tasarıların, Ermenistan ile barış çabalarına zarar verdiğini söyledi.

KESK: İTTİHAT VE TERAKKİ ZİHNİYETİNİN ÜRÜNÜ

Başbakan’ın Türkiye’de göçmen Ermeni işçilerle ilgili açıklamalarına KESK Genel Başkanı Sami Evren de tepki gösterdi. Uluslararası ilişkilerde yaşanan sorunlarla ilgili halkların ve emekçilerin malzeme yapılmaması gerektiğini kaydeden Evren, Başbakan’ın yaklaşımının “İttihat ve Terakki zihniyetinin yeni bir ürünü olduğunu” dile getirdi.
Evren yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan’ın açıklamalarının yabancı düşmanlığını kışkırttığı için “insanlık suçu” niteliğinde olduğunu belirterek, “Ekmeklerini kazanmak ve insanca yaşamaktan başka özlemi olmayan emekçilerin, bu egemenler arası oyunda ileri sürülen bir koz olarak görülmesi, faşizan bir zihniyetin ürünüdür” dedi.
Ermeni göçmenlerin kayıt dışı çalıştığı yönündeki sözlere de değinen Evren, “Başbakan’ın kayıt dışı istihdamı fark etmesi için Ermeni meselesinin gündeme gelmesi mi gerekmektedir” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘ABD ile İsrail arasında kriz yok’

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de ağaç katliamına ve siyanürle maden aramaya tepki büyüyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa