19 Mart 2010 00:00

‘ABD ile İsrail arasında kriz yok’

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’in, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyareti sırasında yeni Yahudi yerleşim birimleri...

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’in, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyareti sırasında yeni Yahudi yerleşim birimleri inşası projesini açıklamasının barış sürecine yardımcı olmadığını; ancak anlaşmazlıklara rağmen, iki ülke arasında kopmayacak özel bir bağ olduğunu söyledi.
FOX Televizyonu’na konuşan Obama, ABD-İsrail arasında kriz olmadığını ifade etti. İsrail’in yeni yerleşim birimleri inşa etme kararının İsrailliler ve Filistinliler arasında barış sağlanmasına yardımcı olmadığını ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, bunu kabul ederek özür dilediğini kaydeden Obama, “Şu anda iki tarafın da barış sürecini ileriye götürmenin kendi çıkarlarına olduğunu fark etmesi gerekiyor” dedi. Obama, Washington’ın, İsrail’in yakın müttefiki olmaya devam ettiğini de belirtti. İsrail’in yeni yerleşim birimleri projesinin kötü bir karar olduğunu söyleyen Obama, “Arkadaşlar bazen fikir ayrılığına düşer” diye konuştu.
İsrail, yeni yerleşim birimleri inşa etme kararını ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in geçen hafta bu ülkeye yaptığı ziyaret sırasında açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında Filistin yönetimi de, İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim yerlerinin genişletilmesini durdurmayı reddetmesi nedeniyle, İsrail’le doğrudan görüşmelere girmeyeceğini açıklamıştı. ABD’nin İsrail’in kararına olumsuz yaklaşmasının ardından, İsrail’in Washington Büyükelçisi Michael Oren, ülkesi ile ABD arasındaki ilişkilerin “son 35 yıl içinde en ciddi kriziyle karşı karşıya olduğunu” söylemişti. Ancak önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün de ABD Başkanı Obama, İsrail’le aralarında kopmaz bir bağ olduğunu ifade ettiler.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da, Obama’ın İsrail’in güvenliğine bağlı olduğunu söyledi. Netanyahu, kayınbiraderi Hagai Ben-Artzi’nin Obama karşıtı açıklamalarına katılmadığını belirtti. Ben-Artzi, Obama’yı Yahudi karşıtlığıyla suçlamıştı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İncirlik’in işgalciler için önemi büyük

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa