19 Mart 2010 00:00

Tarım havzası yok edilmesin

YİRMİ kitle örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Kadirli Çevre Platformu (KAÇEP), ilçedeki siyasi partileri ziyaret etti.

Paylaş

YİRMİ kitle örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Kadirli Çevre Platformu (KAÇEP), ilçedeki siyasi partileri ziyaret etti.
‘BU BİZE ATILAN BİR YEM’
Çevre Platformu temsilcilerinden Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel Kaya, siyasi partileri ziyaretlerinde, Aşağı Bozkuyu köyüne kurulmak istenen çimento fabrikasının hemen yanında 1. derece SİT alanı olduğunu söyledi. Devletin milyarlarca lira gönderdiğine dikkat çeken Kaya, şunları söyledi: “Burada zeytinlik alanlar var. İlçe Tarım Müdürlüğü ve ziraat odaları zeytinciliği destekledi. Bölgede sütçülük yaygındır. Elimizde süt üreticilerinin süt toplamayla ilgili verileri var. Köylülerin geçimlerinde sütçülük önemli. Burası tarım havzası. İnsan sağlığına en çok zarar veren teknoloji buraya geliyor. Çimento fabrikasının buraya kurulması bize anlamsız geliyor. Gelecek nesiller bize neden sorusunu sormasın. Binlerce işçinin çalışacağı hayaldir. Bu bize atılan yemdir. 5-10 bin işçi çalışsa açlıktan öleceğimize zehirlenerek ölelim diyoruz. Çalışsa 80-90 kişi çalışır. Resmi kurumlarda herkes sindirilmiş, herkes paranoya halinde” dedi.
Çevre Platformu’ndan Yeşiltepe Mahalle Muhtarı Yusuf Demir ise “21. yüzyıla gelmişiz, çimento fabrikası nereye kurulur kurulmazı tartışıyoruz” diye konuştu.
KÖYLÜ MECBUR BIRAKILDI
Aşağı Bozkuyu köyünden Ertuğrul Öksüz de çöp toplama merkezi kurulacağına, köylülerin bir kısmının ‘Sosyal yardımlardan rızkımız kesilir’ diyerek, çimento fabrikasına evet demek zorunda kaldığına dikkat çekti.
AKP İlçe Başkanı Hüseyin Gökçeli, insan sağlığının kendileri için önemli olduğunu iddia ederek, Kadirli’de işsizliğin yoğun olduğuna dikkat çekti. CHP İlçe Başkanı Mehmet Amanvermez ise “Demokratik kitle örgütleri olarak oturma eylemi vs. ne gerekiyorsa yapalım” dedi. MHP İlçe Başkanı Mehmet Bozkurt da Kadirli Çevre Platformu’nun çalışmalarını izlediklerini, gereken desteği vereceklerini söyledi.
MÜCADELE SÜRECEK
Platform temsilcileri, mücadelelerinin devam edeceğini belirterek, 3 siyasi partiye hazırladıkları insan sağlığı ve temiz çevre konulu dosyaları verdiler. (Kadirli/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Sularımız zehirlenecek’

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de ağaç katliamına ve siyanürle maden aramaya tepki büyüyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa