19 Mart 2010 00:00

‘Sularımız zehirlenecek’

MERSİN Emek ve Demokrasi Platformu, Ulukışla’da yapılmak istenen altın madeni işletmesinin Çukurova’yı zehirleyeceğini duyurdu.

Paylaş

MERSİN Emek ve Demokrasi Platformu, Ulukışla’da yapılmak istenen altın madeni işletmesinin Çukurova’yı zehirleyeceğini duyurdu. Dönem Sözcüsü Kenan Hazar, duyarlı vatandaşları 20 Mart Cumartesi günü saat 12.00’de Ulukışla’da yapılacak olan mitinge katılmaya davet etti.
KESK Binası önünde bir araya gelerek Taşbina’ya kadar yürüyen platform üyelerine Ulukışlalı’dan gelen çevreciler de katıldı. “Ne nükleer ne siyanür, temiz hava temiz su” pankartını taşıyan kitle, attıkları sloganlarla siyanürle altın aranmasını protesto etti.
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Kenan Hazar, Mersin’in nükleer santral ve siyanürle altın aranması gibi iki büyük tehlikeyle kuşatıldığını söyledi. Turizm yatırımların planlandığı bir bölgede nükleer santral kurulması ve siyanürle altın aranması girişimlerine anlam veremediklerini belirten Kenan Hazar, yaşanan bu durumu, “kapitalizm, bölgedeki baskısını gün geçtikçe daha çok hissettirecektir” diyerek açıkladı.
Söz konusu altın madeni şirketinin yer alacağı bölge, Adana, Mersin ve bunlara bağlı ilçeler ile Çukurova’nın büyük bir bölümünü sulayan akarsuların yakınında bulunuyor. Olası bir siyanür sızıntısında yaşanacak felaketin sonuçları ise, tahmin edilemeyecek boyutta olacağı belirtiliyor.
Adı geçen akarsular üzerine şişe suyu dolum tesislerinin bulunduğunu kaydeden çevreciler, felaketin Çukurova ile sınırlı kalmayacağını altını çizdi. (Mersin/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İl Dernekler Birliği’nden kültürel atak

SONRAKİ HABER

Çin'de heyelan: 11 ölü, 34 kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa