20 Mart 2010 00:00

ÖĞRENCİLER VE KRİZ TARTIŞILDI

TÜRKİYE Üniversite Öğrencileri Bağımsız İktisat Kongresi’nin 2. gününde özelleştirme politikalarının üniversiteye yansımaları...

Paylaş

TÜRKİYE Üniversite Öğrencileri Bağımsız İktisat Kongresi’nin 2. gününde özelleştirme politikalarının üniversiteye yansımaları, Bologna süreci ve öğrencilerin ‘krizle imtihanı’ tartışıldı.
İki farklı salonda 4 ayrı oturumun gerçekleştiği sempozyumda özelleştirmeler ve işsizlik konulu oturumun ilk sunumu Mersin Üniversitesi’nden Savaş Cem yaptı. Tarımda makineleşmenin Cumhuriyet dönemi ile başladığı vurgulayan Cem, bu durumu “siyasi bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıktan ayrı olamayacağı” düşüncesine dayandırdı. Tarımda makineleşmenin bir yandan tarımı geliştirirken diğer yandan ise işsizliği çeşitli yollarla arttırdığının belirtildiği sunumun soru cevap kısmında toprak reformu tartışmaları da yaşandı.
Osmangazi Üniversitesi’nden Gültekin Gökgöz’ün yaptığı “Özelleştirmelerin dünü bugünü” konulu sunumda ise, özellikle 1970 krizinin temel nedeni olarak KİT’lerin gösterildiği hatırlatıldı. Sunumun soru cevap kısmında ise özelleştirmelerin olumlu yanlarından çok olumsuz yanlarına dikkat çekilerek, kurumların kâr ederken özelleştirilip, zarar ederken kamulaştırıldığını, bu sebeple de devletin konumunun sorgulanması gerektiği tartışıldı.
‘SORUNLARIN KAYNAĞI YÖK’
“Değişen üniversiteler ve öğrenci sorunları” başlıklı oturumda da Bologna süreci ve üniversite öğrencilerinin sorunları tartışıldı. Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Okan Gündüz, “Bologna süreci” üzerine yaptığı sunumda yaşanan sürecin kapitalist sistemin yüksek öğretim üzerinde ki reformu olarak başladığını vurguladı. Bologna süreci ile birlikte vaat edilenlerin öğrencilerin değil, sermaye sahiplerinin yararına olduğunu örneklerle anlatan Gündüz, üniversitelere vaat edilen özerkliğin yönetimsel değil, maddi bir özerklik olduğuna ve eğitimin sermayenin ihtiyaçları neredeyse oraya kaydırılmaya çalışıldığına dikkat çekti.
Daha sonra İstanbul üniversitesinden Cansu Özden ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Tuba Güngör’ün yaptığı iki sunumda ise ekonomik krizin özellikle üniversite öğrencileri üzerinde ki olumsuz örnekleri anlatılırken, sorunların kaynağı olarak YÖK’ün başı çektiği ifade edildi. Sunumda, YÖK’ün bugün için barınma, haraçlar, kredi ve burslar gibi sorunları çözmek bir yana daha da arttırdığına vurgu yapıldı. Cansu Özden’in yaptığı sunumda öğrencilerin üniversite okumak için çalışması gerektiği rakamlarla açıklanırken, sunum sonrası gösterdiği ve harç zamlarına trajikomik bir şekilde yaklaşan dia gösterimi öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Mamak’ta pazarcı da vatandaş da dertli

SONRAKİ HABER

Ceylanpınar'da patlama: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa