20 Mart 2010 00:00

POLiS iŞBAŞINDA

Polisin sokak ortasında yaptığı işkencelerin ardı arkası kesilmiyor. Cezalandırılmadıkları için yaptıkları...

Paylaş

Polisin sokak ortasında yaptığı işkencelerin ardı arkası kesilmiyor. Cezalandırılmadıkları için yaptıkları yanlarına kâr kalan polislerin son kurbanı, Gaziantep’te kağıt toplayarak ekmek parasını çıkaran Nuri Demir oldu. Nuri Demir’i bir saat boyunca döven polisler, hastaneden rapor almasını da engellediler.
YAKLAŞIK BİR SAAT DÖVDÜLER
Polisler tarafından dövülen Nuri Demir’in anlatımına göre olay şöyle gelişti: Salı günü sabah saat 04.00 sularında Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi civarında devriye gezen polisler, Demir’i durdurdu. Polisler, Nuri Demir’e kimlik sordu. Polislerden biri, Nuri Demir’in GBT sorgulamasını yaparken, diğer polis Demir’in cüzdanındaki özel eşyaları karıştırıyor ve cüzdandan çıkardığı her şeyi yola saçıyordu. Özel eşyalarının karıştırılmasına itiraz eden, bunun yasal olmadığını söyleyen Demir’e polis, “Yasaları bana sen mi öğreteceksin?!” diye çıkıştı. GBT sorgulamasında eski siyasi hükümlü olduğu ortaya çıkan Demir’e, polisler “Biz seni dağlarda ararken burada bulduk” diyerek, terörle mücadele ekiplerini çağırdılar. Terörle mücadele ekipleri geldikten sonra bir polis, Demir’in yasal haklarının uygulanmasını istemesi üzerine küfür ederek Demir’e vurmaya başladı.
Polisin vurmaya devam etmesi üzerine Nuri Demir, kendisini korumak amacıyla polislerden birine tokat attı. Bunun üzerine 20’den fazla polis, tekme, tokat ve cop kullanarak Demir’i dövmeye başladılar. Bir süre sokak ortasında devam eden dayak faslı, daha sonra polislerin delil bırakmamak istemesi üzerine hastane bahçesinde MOBESE kameralarının olmadığı morg kapısının önüne taşındı. Daha sonra da polis otosu içinde devam etti. Demir’in ense ve karnına silah dipçiğiyle vuran polisleri, bir polis “Dipçikle vurmayın, kırık olursa sağlam raporu almak zor olur” diye uyardı. Dayak faslı aralıklı olarak yaklaşık bir saat sürdü.
Yediği dayaktan vücudunun her tarafında izler oluşan Demir’i, polisler gözaltına almak istediler. Ancak vücudundaki darp izlerini görünce hastaneden sağlam raporu alamayacaklarını düşünerek resmi işlem yapmaktan vazgeçtiler. Polisler, Demir’i 06.20’de serbest bıraktılar.
Sabah erkenden rapor almak için Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne giden Demir’e, doktor olayın nasıl olduğunu sordu. Demir’in, polislerin kendisini dövdüğünü söylemesi üzerine, doktor hastanede görevli polisleri çağırarak tutanak tutmalarını istedi. Görevli polisler, olayın polisler tarafından gerçekleştirildiğini duyunca “Sen hem teröristlik yapıyorsun, hem de devletin hastanesinden rapor alarak devletin polisini mi şikayet edeceksin?!” diyerek Demir’i yaka paça dışarı attılar. Daha sonra iki defa daha rapor almak için hastaneye giden ama sonuç alamayan Nuri Demir, İnsan Hakları Derneği’ne başvurdu.
(Gaziantep/EVRENSEL)
Abdullah Çiloğlan
ÖNCEKİ HABER

Kaş yapmıyorlar göz çıkartıyorlar

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa