20 Mart 2010 00:00

Kaş yapmıyorlar göz çıkartıyorlar

BİR TARAFTAN açılım tartışmaları, cezaevindeki çocuklar için yasa hazırlığı ve son olarak Newroz’da...

Paylaş

BİR TARAFTAN açılım tartışmaları, cezaevindeki çocuklar için yasa hazırlığı ve son olarak Newroz’da müdahale olmayacağı propagandası yapan AKP’nin samimiyetsizliği, bir kez daha ortaya çıktı. Adana’nın Gülbahçe Mahallesi’nde Newroz ateşi yakan gruba müdahale den polisin açtığı ateş sonrasında, 13 yaşında bir çocuk gözünü kaybetti.
Adana’nın Gülbahçe Mahallesi’nde 17 Mart günü Newroz ateşi yakan gruba polisin müdahalesi sert oldu. Yapılan müdahalede, 13 yaşındaki Ramazan Aydemir sol gözünü kaybetti. Ramazan’ın gözünü, plastik mermiden veya polisin tazyikli su ile birlikte attığı gülle diye tabir edilen demir parçalarından kaybetmiş olabileceği ifade edildi. Müdahalenin ardından kendi çabasıyla eve kadar gelen Ramazan, ailesi tarafından Adana Numune Hastanesi’ne getirildi. Burada ameliyat edilen Ramazan, tüm çabalara rağmen sol gözünü kaybetti. Oğlunun gözünü kaybettiğini öğrenen baba ise şok geçirdi.
AİLE: GEREKENİ YAPACAĞIZ
Hastanede tedavi altında olan Ramazan Aydemir’in annesi Gurbet Aydemir, oğlunun gözünü kaybetmesine neden olan polislerin cezalandırılmasını istedi. Polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade den Aydemir, 13 yaşında bir çocuğa böyle davranılmasının nasıl açıklanabileceğini sordu. Bir an olsun çocuğunun başından ayrılmayan Aydemir, yasal yollardan haklarını sonuna kadar arayacaklarını dile getirdi. Aydemir, İHD’ye de konuyla ilgili başvuracaklarını belirtti.
BU KADAR OLUR AKP DEMOKRASİSİ!
İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Yöneticisi Osman Kara, AKP’nin getireceği demokrasinin bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. Yaşanan olaylarla AKP’nin samimiyetsizliğinin bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çeken Kara, Kürt çocuklara reva görülen bu müdahalelerin son bulması gerektiğini belirtti. Kara, “Ramazan, Adana’da polisin müdahalesi sonucu gözünü kaybeden üçüncü çocuk. Daha önce Salih Kayra isimli bir çocuk, polisin iki farklı olayda müdahalesi sonrasında plastik mermi ile iki gözünü de kaybetti. Çocuklar için çıkartılmaya çalışılan yasaların görüşüldüğü bir dönemde böyle olaylar yaşanması, çıkacak veya görüşülen yasaların ne kadar güvenilir olduğunu bir kez daha gösteriyor” dedi.
Olay yerini tespit ettiklerini ifade eden Kara, Ramazan’ın gözünü plastik mermi ile mi yoksa gülle ile mi kaybettiğinin, yapacakları araştırma sonucunda ortaya çıkacağını belirtti.
(Adana/EVRENSEL)
Serap Yurtman - Cumali Akkaş
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ÖĞRENCİLER SERBEST

SONRAKİ HABER

POLiS iŞBAŞINDA

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...