22 Mart 2010 00:00

Coşku alanlara sığmadı

ÜLKE genelinde günlerdir süren Newroz kutlamaları, dün de Türkiye genelinde sürdü.

Paylaş

ÜLKE genelinde günlerdir süren Newroz kutlamaları, dün de Türkiye genelinde sürdü. Büyük coşkuya sahne olan meydanlar, on binlerce kişiyle doldu taştı. Mitinglerde, yıllardır yaşanan acılara dikkat çekilerek, artık alanlardan yükselen bu barış sesine kulak verilmesi istendi.
ÇÖZÜM ANANLARDA
MERSİN: Metropol Miting Alanı’nda gerçekleşen 2010 Newroz’u, 50 bini aşkın kişinin katıldığı coşkulu kalabalığa sahne oldu. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de KESK binası önünde bir araya gelerek alana yürüdü. Büyük şenlik, Newroz ateşinin yakılmasıyla başladı. Barış güvercinlerinin uçurulduğu kutlamada, sahneye, öldürülen Kürt çocuklarının fotoğrafları asıldı.
Konuşmacılardan BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Kürt sorununun çözümünün demokratik özerklik olduğunu belirterek, “Ya demokratik barış ya direniş” dedi. EMEP GYK Üyesi Halil İmrek ise sınıf mücadelesini ulusal mücadeleyle birleştirmeye çalıştıklarını kaydederek, “AKP çözüm istiyorsa Newroz alanlarına baksın. İnsanlar eşit haklara dayalı kardeşlik istiyor” dedi.
KONYA: Konya’da Orlu Oto Pazarı’nda yapılan Newroz kutlamasına yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Sabah saatlerinden itibaren Cihanbeyli ve Ciyabeyli’ye bağlı Gölyazı, Kuşça, Yakalı, Kelhasan, Yeniceoba ve Bulduk’tan gelen binlerce kişi, rengarenk kıyafetleri ile Newroz alanını renk cümbüşüne çevirdi. Kadınların kiras û fistan, çocukların yöresel kıyafet giydiği etkinlikte, görevliler şal û şepik giydi.

BÜYÜK ŞOK ANTALYA:
Kutlamalar Antalya’da oldukça coşkulu geçti. 20 Mart’ta gerçekleştirilen büyük Newroz kutlamaları, Antalya’da bu yıl yapılan etkinliklerle sona erdi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’na gelen kadın, çocuk, yaşlı, genç yaklaşık 6 bin kişi, hep bir ağızdan taleplerini dile getirdi.
Antalya’da yapılan büyük Newroz etkinliğinin yanı sıra mahallelerde ve Akdeniz Üniversitesi’nde de yakılan Newroz ateşleriyle halaylar çekildi, türküler söylendi. Antalya da Şafak, Habibler ve Güneş mahallelerinde yapılan Newroz kutlamalarına, mahalleliler yoğun katılım gösterdi.
KOCAELİ: Emek ve Demokrasi Platformu tarafından tertiplenen coşkulu miting, Merkez Bankası önünden başladı. Kalabalığın dikkat çektiği mitingde, perşembe pazarına gelen kitleye platformun dönem sözcüsü ve Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan seslendi. ÇORLU: BDP Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli il örgütleri, bu yıl ortak Newroz kutlamasını Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaptı. Yaklaşık 10 bin kişinin katılığı kutlamalar, Çorlu Sağlık Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Yöresel kıyafetleriyle kadınların yoğun olduğu Newroz kutlamalarında, şarkılarla halaylar çekildi. SAKARYA: Sakarya’da Newroz bayramı kutlamaları yaklaşık bin kişinin katılımıyla eski TEKEL fabrikası yanında gerçekleştirildi. Yöresel kıyafetlerle kadınların katılımının dikkat çektiği kutlamalarda, “Ya gerçek demokrasi ya hiç” denildi. BURSA: BDP, SDP, EMEP, ESP ve ÖDP’nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler, kitle örgütleri ve sendikaların katılımıyla Bursa’nın Gökdere Bulvarı’nda Newoz kutlaması yapıldı. Binlerce kişinin katıldığı kutlama, Newroz ateşinin yakılmasıyla başladı. YALOVA: Kutlamaların güçlü geçtiği illerden biri de Yalova oldu. Bağlarbaşı Mahallesi’nde bulunan Newroz alanında yapılan kutlamalarda, barış ve kardeşlik mesajları verildi. ÇANAKKALE: Çanakkale’de yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı Newroz kutlamasının adresi, Ahmet Priştina Caddesi oldu. Büyük coşkunun yaşandığı kutlamalarda, AKP’ye samimiyet çağrısı yapıldı. İSKENDERUN: İskenderun’da Newroz, Yıldırımtepe Mahallesi’nde kutlandı. 3 bin dolayında kişinin katıldığı Newroz, oldukça coşkulu geçti. Mitinge gençlerin katılımı dikkat çekti.
ÖNCEKİ HABER

EVRİM/DEVRİM

SONRAKİ HABER

EMEP'ten faaliyetlerini engelleyen polislerle ilgili soruşturma kararına itiraz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa