22 Mart 2010 00:00

ASIL TOPLANTI BU ALANDA

Bir yıl önce Başbakan diyor: “Kürt sorununda açılım yapacağız.”

Paylaş

Bir yıl önce Başbakan diyor: “Kürt sorununda açılım yapacağız.”
Bir yıl sonra İstanbul Kazlıçeşme’de rengarenk giysileri içinde burnu hızmalı, gözleri Newroz ateşi gibi yanan bir Kürt kızı söylüyor: “Başbakan başkalarıyla konuşacağına bizimle konuşsun.”
Yerel seçim sonrası Başbakan yine konuşuyor: “Açılımda kararlıyız geri dönmeyeceğiz.”
Kazlıçeşmede bugün (dün) 12 yaşlarında bir başka küçük kız, “Başbakanımıza sesleniyorum, cezaevindeki çocukları bıraksın” diyor.
Beyaz tülbentlerine yeşilli, sarılı, kırmızılı oyaları işledikleri kınalı elleriyle elimi tutuyor yaşlı Kürt kadınları, bir kez değil belki bininci defa söyledikleri o kelimeyi yineliyorlar tekrar tekrar: “Sadece barış istiyoruz başka bir şey istemiyoruz! Barış, barış, barış!”
Aynı lafı duymayan kulağa bin kere bağıranın bin birinci kere de bile ağzı yanmaz, kalbi yorulmaz mı? Yorulmuyor işte.
Başbakan’ın sözleri üzerinden üç beş ay sonra belediye başkanları, siyasetçiler tutuklanıyor.
Sadece Kürt gençleri yok bu alanda. Bir yandan “Karadeniz gençliği” pankartı açılmış, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atılıyor. Birkaç kişi cezaevlerinde bulunan hasta tutuklular için imza topluyor. Sık sık izdiham yüzünden “geri çekilin, oraya çıkmayın, buraya çıkmayın” anonsları yapılıyor. Ne zaman geri çekilmiş bu kitle; yine çekilmiyor.
Alan tıklım tıklım. Newroz ateşi yakacak yer yok! Bir tane ateş yakılabilmiş, bir teyze yaşına bakmadan elinde mendili oynuyor da oynuyor.
Başbakan Kürt sorununda çözüm için şarkıcılarla görüşüyor.
Minicik çocukların o tombul yanaklarına oyalar ne kadar da yakışmış... Küçücük elleriyle zafer işareti yapmaya çalışıyorlar. “Polise taş attılar” denerek cezaevine girmelerine belki sadece birkaç yıl kaldı.
Halay çekenler, yiyecek standında yemek yiyenler, piknik yapanlar, puşi satanlar zılgıt çekenler... Birkaç genç rengarenk boyadıkları yumurtaları tokuşturarak oyun oynuyor.
Alan dışındaki çimenler piknik yapanlarla dolu. Polislerde çimenlere yayılmış, kimi güneşleniyor, kimi bir şeyler atıştırıyor. Yüz binler karşısında güneşlenmekten başka yapabilecekleri bir şey yok çünkü.
Başbakan sinemacılarla Kürt sorununda çözüm için toplantı yapıyor...
Bir yıl önce “açılım” yapacağız diyen Başbakan’ın kapısı herkese açık; bir tek Kürt halkına ve temsilcilerine kapalıydı. Daha toplantı odasının kapısını bile Kürtlere “açamayan” AKP Hükümeti’nin bir yılda “yapamadıkları” Newroz alanlarında yansımasını buluyor. “Bu sene geçen senenin iki katı kalabalık var” diyor biri. Çözümsüzlükte ısrarın sonuçları Newroz alanlarında yer yıl artan kalabalıktan yansıyor. Bu yansıma hükümetin gözlerini kamaştıracak mı yoksa kör mü edecek göreceğiz. Kürt halkı Diyarbakır’da da İstanbul’da da “toplantının” hangi masada kiminle yapılacağını bir kez daha hükümete gösteriyor.
Elif Görgü
ÖNCEKİ HABER

AMED YiNE HERKESE ‘AYAR’ VERDi!

SONRAKİ HABER

Sultangazi'de kadın cinayeti: Ayrılmak istedi diye öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa