22 Mart 2010 00:00

Yağmur değil haciz yağıyor

ÖLÜMLÜ iş kazaları ile gündemden hiç düşmeyen Tuzla tersanelerinde işçiler, çalışma koşullarının ağırlığının yanı sıra bir de ücretlerinin ödenmemesi ...

Paylaş

ÖLÜMLÜ iş kazaları ile gündemden hiç düşmeyen Tuzla tersanelerinde işçiler, çalışma koşullarının ağırlığının yanı sıra bir de ücretlerinin ödenmemesi sorunuyla karşı karşıyalar. Ekonomik krizi gerekçe gösteren tersane patronları, ücretleri ödemezken, işçilerin evlerine hacizler gelmeye başladı.
Tuzla’nın Aydınlı Mahallesi’nde bir hafta içinde yaklaşık 400 kredi veya faturalardan haciz kağıtları muhtarlığa geliyor.
Mahallede deri ve tersane işçilerinin yoğunlukla oturduğunu söyleyen Mahalle Muhtarı Hakkı Uzunyayla, mahallede işsizlik ve ücretlerini alamadıkları için, borç ödemek bir yana insanların evlerine ekmek götüremez durumda olduklarını ve birçok eve haciz işleminin gerçekleştiğini söyledi.
ALACAĞI VAR AMA EVİNE HACİZ GELİYOR
Kredi borçları nedeniyle başı dertte olan tersane işçisi Şaban Öztürk’ün evine konuk olduk. Öztürk, Kastamonu’dan İstanbul’a tersanede çalışmak için gelmiş. Yıllardır tersanelerde çalışan Öztürk, aylardır ücretini alamadığı için alışverişlerini kredi kartıyla yapmış ve kredi kartı borçlarını ödeyemediği için eve haciz kağıtları gelmiş. Tersanede kızakçı olarak çalışan ve gemileri denize indiren Öztürk, “Ben bu zamana kadar böyle bir çalışma düzeni görmedim. Çalışanların hakları korunmuyor, tamamen Allah’a kalmış. Patronlar işçilerin ücretlerini krizi bahane ederek ödemiyorlar. Torgem ve Torlak tersanelerinde alacağım var” diye konuştu. Öztürk, tersane patronlarının, işlerinin çok iyi olmasına rağmen işçilerin ücretlerini ödemediğini kaydetti.
Kriz döneminde çıkan yasaların hep patronlar lehine olduğunu, tersane patronlarının daha da zenginleştiğini ifade eden Öztürk, AKP Hükümeti’nin halkı tamamen yoksullaştırdığını söyledi.
Elektrik, su ve kiralarını ödeyemediğini, devamlı kredi kartı kullanmak zorunda kaldığını, 3 bankadan da hakkında haciz işlemi başladığını belirten Öztürk, hakları için eylem yaptıkları zaman hükümetin karşılarına polisi diktiğini dile getirdi. Öztürk, 4 çocuğundan birisinin askerde, birisinin evli, ikisinin de işsiz olduğunu kaydetti.
OKULUNU BIRAKTI
22 yaşındaki Hülya Öztürk, birçok yere iş başvurusunda bulunduğunu ama hepsinin sonuçsuz kaldığını söyledi. Tek geçim kaynaklarının tersane olduğuna dikkat çeken Öztürk, babasının ücretinin ödenmemesinden kaynaklı olarak, aldıkları çamaşır makinesi ve buzdolabının taksitlerini ödeyemediklerini ve haciz nedeniyle bunlara el konulduğunu söyledi. Bir genç olarak sokağa bile çıkamadığını, istediği bir şeyi alamadığını, hiçbir sosyal faaliyetleri olmadığını söyleyen Öztürk, hep borçları düşünmekten psikolojilerinin bozulduğunu, hükümetin artık işsizlik sorununu çözmesini istedi. Ekonomik nedenlerden dolayı okulunu yarıda bıraktığını söyleyen 17 yaşındaki Soner Öztürk ise birçok işte çalıştığını ama kısa süreler içinde hep işten çıkarıldığını söylüyor.
(İstanbul/EVRENSEL)
Fikriye AkgülErdem Geyik
ÖNCEKİ HABER

Polisin çarptığı çocuk öldü

SONRAKİ HABER

AB Komisyonunun yeni başkanı Ursula von der Leyen oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa