22 Mart 2010 00:00

Esenyurt’ta bir dayı bastı Kızılay’ı

Bir belediye başkanı, kendisine bağlı memurlarla birlikte Kızılay binasını bastı.

Paylaş

Bir belediye başkanı, kendisine bağlı memurlarla birlikte Kızılay binasını bastı. AKP belediyeciliğinin rant için neler yapabileceğini gösteren olay, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yaşandı.
Esenyurt’un AKP’li Belediye Başkanı Necmettin Kadıoğlu, imar rantı nedeniyle Büyükçekmece Kızılay binasını bastı! Güzelyurt Mahallesi’nde E-5 karayolu üzerinde kurulu Kızılay şubesinin basılmasının nedeni ise yine rant.
20 yıl önce yeşil alan olarak belirlenen 55 dönümlük arazi, Esenyurt Belediyesi tarafından imara açılmıştı. Daha önce bu arazi üzerinde hizmet veren Kızılay binası ise Yakuplu Belediyesi tarafından Kızılay’a kiralanmış, ancak daha sonra Esenyurt beldesinin ilçe statüsü kazanmasıyla birlikte bu bölge de Esenyurt Belediyesi’ne bağlanmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da onaylı olan binanın, imara açılan arazi üzerinde olması, Kızılay’ın başına tarihte yaşanmamış bir olay getirdi.
‘ÇALIŞANLAR TARTAKLANDI’
Kadıoğlu, zabıta ekipleriyle önceki gün öğleden sonra Kızılay binasına gelerek binayı zorla boşalttırdı. Çalışanların tartaklandığı ve eşyaların apar topar kapı önüne konulduğu olayla ilgili Kızılay Büyükçekmece Şubesi Gençlik Kolu Başkanı Özgür Sevdeğer şunları aktardı: “Biz ne olduğunu anlayamadık. Bir anda içeri girdiler ‘Boşaltın’ dediler, itiraz edince de zorla dışarı çıkardılar.”
Kendilerine hiçbir tebligat yapılmadığını söyleyen Sevdeğer, hakarete uğradıklarını da belirterek, Kızılay’ın çalışmalarını engellemekle, mağdur insanlara yardım ulaşmasını da engellediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bize hiçbir tebligat yapmadılar, bir hafta önce belediye başkan yardımcısının da aralarında bulunduğu bir grup binamıza gelerek, arkadaşlarımızı tehdit etmişti. Bu tehdidin dışında kurumumuza hiçbir resmi yazı gelmedi. Mafyavari bir uygulama ile 50 kişilik bir grup ve başında belediye başkanı bizi dışarı attılar.”
Olayın ardından, belediye ekipleri, kapı kilidini değiştirerek bina içinde nöbet tutmaya başladılar.
KENDİSİ DE KIZILAY BAŞKANI!
Kızılay binasına bu saldırıyı gerçekleştiren Necmi Kadıoğlu, aynı zamanda Kızılay’ın Esenyurt şubesinin de başkanlığını yürütüyor! Kendisinin de görevli olduğu kuruma gerçekleştirdiği bu saldırıyı değerlendiren Kızılay Büyükçekme Şube Başkanı Zeki Karabinalioğlu, kendisinin de zor kullanılarak dışarı atıldığını söyledi. Karabinalioğlu, “Burası 20 yıl önce yeşil alan olarak belirlenmişti. Ve bizim kurum olarak kira sözleşmemiz var. Hiçbir resmi uyarı yapılmadan kapı önüne konduk. Bu alanda 300 bin metrekarelik inşaat yapılacakmış. 1.5 milyon dolarlık bir rant olduğu söyleniyor. Bu nedenle Kızılay saldırıya uğradı” dedi.
Kızılay Büyükçekmece Şubesi’nin “kan bağış merkezi” olarak çalıştığını belirten Karabinalioğlu, “Bu bölgeden Edirne’ye kadar başka bir kan merkezi yok, Kızılay bir yardım kuruluşudur, gün gelir Kızılay’ın yardımına herkes gibi Kadıoğlu da ihtiyaç duyar” diye konuştu.
Doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olduklarını belirten Karabinalioğlu, “Kadıoğlu bu cesareti kimden alıyor, arkasında kimler var bilmiyoruz. Biz konuyla ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Kızılay halkın kurumudur ve inanıyorum ki Kadıoğlu’na yargı ve halk hak ettiği yanıtı verecektir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

EMEP: AKP BELEDİYECİLİĞİNİN SONU

Konuyla ilgili bir açılama yapan Emek Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Erkan Sarıoğlu yaşananların AKP belediyeciliğinin zihniyeti olduğunu belirti.
Sarıoğlu, yaptığı açıklamada şunlara dikkat çekti: “Kızılay şubesinin bulunduğu binayla ilgili yaşananlar, AKP belediyeciliğinin bir göstergesidir. Olayın yaşandığı yer yeşil alan iken belediye tarafından imara açıldı. 1.5 milyon dolarlık bir rant dönüyor bu alanda. Kızılay gibi bir yardım kuruluşunun, basılması da bu ülkede demokrasinin ne kadar işlediğini göstermektedir.”
“Yaşananlar karşısında demokrasiyi ağzından düşürmeyen Başbakan neden sessiz kalmaktadır? Devletin yargı kurumları neden olup bitenleri seyretmektedir? Kadıoğlu bu gücü kimlerden almaktadır” diye soran Sarıoğlu, rantla beslenen bir iktidar ve bunun sonucu rantçı belediyecilikle karşı karşıya olduklarını belirtti. Kadıoğlu’nun, bu saldırısıyla yardıma muhtaç insanları doğrudan hedef aldığına dikkat çeken Sarıoğlu, “Hem de sadece birkaç milyon dolarlık bir rant uğruna. İşte insana verdikleri değer budur” dedi. Sarıoğlu, bu saldırının yanıtsız kalmayacağını sözlerine ekledi.

BAŞBAKAN’DAN FEYİZ ALIYOR!

Saldırgan tutumları ile gündeme gelen Necmi Kadıoğlu, daha önce gazetemiz muhabiri Savaş Gülelçin’e de saldırmış ve arkadaşımızı yaralamıştı. “Belediyede sendika istemiyorum” diyen Kadıoğlu, işten attığı ve direnişte olan işçilere de saldırmış ve işçilerin pankartlarını yırtmıştı. Sel baskını yaşanan Esenyurt Yeşilkent Mahallesi sakinleri de Kadıoğlu’nun gazabına uğramıştı. Yardım eli uzatmak yerine kendisine tepki gösteren mahalleliye beyzbol sopası sallayan Kadıoğlu, servis talebi için belediyeye gelen Saadetdere Mahallesi kadınlarına da küfür etmişti.
Sinan Ceviz
ÖNCEKİ HABER

Ulukışla siyanüre karşı ayakta

SONRAKİ HABER

KPSS Alan Bilgisi 3. oturumu tamamlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa