22 Mart 2010 00:00

BiRi BiZi GÖZETLiYOR

DAHA önce manyetik kart okuyucu sisteminin uygulamaya sokulduğu Hacettepe, Dokuz Eylül ve Yıldız Teknik üniversitelerinden sonra, şimdi de ...

Paylaş

DAHA önce manyetik kart okuyucu sisteminin uygulamaya sokulduğu Hacettepe, Dokuz Eylül ve Yıldız Teknik üniversitelerinden sonra, şimdi de Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu’nda parmak izi sistemi uygulamaya sokuldu. Yurt ana kapısından parmak okutarak giriş çıkış yapan öğrenciler, kaldıkları bloklara girip çıkarken de parmak izi okutmak zorunda kalıyorlar. Bu uygulamalarla, üniversite öğrencilerinin yurt ve okul arasında takip edilmesi, öğrencilerde büyük bir rahatsızlık yaratıyor. Öğrenciler, özel yaşama saldıran bu sistemin kaldırılmasını, öğrenci fişleme anlayışının son bulmasını istiyorlar.
İktisat Bölümü 1. sınıf öğrencisi Merve Alışkan, uygulamanın anlamsız olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Yurda her giriş çıkışımızda parmak okutmak zorundayız. Bunun dışında en ufak bir ihtiyacımız olduğunda bile, örneğin bahçeye alışverişe çıkarken parmak izi veriyoruz.”
Hemşirelik Bölümü öğrencisi olan ve 6 senedir Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu Degi de, bu uygulamadan kaynaklanan rahatsızlığını dile getirdi: “Parmak izi vermek çok yanlış bir uygulama. Bu resmen bizi izlemek ve kontrol etmekle beraber, özel yaşamımıza müdahale etmek demektir.”
ESKİ SİSTEME GERİ DÖNÜLSÜN
İktisat Bölümü öğrencisi olduğunu belirten Berhu Akçay, “Üniversite öğrencilerine güvenin çok zayıf olduğunu gösteren bir uygulama olarak düşünüyorum. Yetişkin bir insan olarak takip edilmek beni çok rahatsız ediyor. Sabahları kapıda kuyruk oluşuyor. Böylelikle yetişmem gereken yere zamanında gidememek gibi bir durumla karşı karşıya kalıyorum” diyerek, tepkisini dile getirdi. “Uygulama beni ve eminim diğer öğrencileri de büyük ölçüde rahatsız ediyordur” diyen Behru, “Eski sisteme geri dönülmesini istiyorum” dedi.
KONTROL ETMEK İSTİYORLAR
Hukuk Bölümü 1. sınıf öğrencisi Nurdan İyihuylu, durumu televizyon programlarına benzeterek, “Tamamen biri bizi gözetliyor sisteminin bize dayatılmasıdır. Buradaki tüm öğrenciler reşit bireylerdir. Giriş ve çıkışların kontrol edilmeye çalışılması saçma bir uygulamadır ve özel yaşama çok büyük bir saygısızlıktır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Cihan Çelik
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa