22 Mart 2010 00:00

Yetimin hakkı TEKEL’e değil Hiddink’e gidiyor

Uzunca bir süre tartışıldı Fatih Terim’in ardından milli takımın başına kimin geçeceği.

Paylaş

Uzunca bir süre tartışıldı Fatih Terim’in ardından milli takımın başına kimin geçeceği. Oydu, buydu, şuydu derken, sonunda bütün dünya tarandıktan sonra Türkiye Futbol Fedarasyonu, Hollandalı Guus Hiddink’le anlaşmaya varıldığını açıkladı. Ardından da Hiddink’in alacağı ücret açıklandı. Tamı tamına aylık 656 bin TL para alacak, ülkemize gelen bu ihtiyar Hollandalı. Kimileri 300 bin TL maaş alan Fatih Terim’den sonra bu rakamı yadırgamadı; hatta kimileri, “Dünya çapındaki teknik direktörlerin aldığı paralar böyle” diyerek bu ücrete destek verdi. TEKEL işçilerine yan gelip yatıyorlar diyerek aldıkları ücretleri yalan yanlış ağzına dolayan Başbakan’dan ise henüz bir yorum gelmedi. Değerli Hiddink’in maaşıyla ilgili. Biz de; eski günlere oranla çok daha az çekiç sesi duyulan, sokakları giderek tenhalaşan Ata Sanayi’nin çoğunluğu asgari ücretin bile altında ücretlerle çalışan genç işçilerine sorduk, Hiddink’in maaşını ve yan gelip yatanın kim olduğunu.
DEĞER VERSE TEKEL’İ SATMAZDI
İlk olarak girdiğimiz torna-freze atölyesinde 2 senedir çalışan Arif Çelebi, haftalık 60 lira alıyor ve sigortasız çalışıyor. Hiddink’i soruyoruz, “Tanımıyorum ama haberlerde duydum adını” diyor. Aldığı ücreti ise bilmiyor biz söyleyene kadar. Duyduğunda ise ‘‘O ne be abi” diyor ve ekliyor: “Hayatım boyunca çalışsam bile göremeyeceğim bir para bu. Bence hak etmiyor bu parayı, üstelik ülkemizin parasını yabancı birine veriyorlar...” Kendisi aylık 240 TL alırken, Hollandalının aldığı 656 bin TL’yi çok adaletsiz buluyor. “Ben 12 saat yağın pasın içinde çalışırken, o hiçbir şey yapmadan, yan gelip yatarak para kazanacak; Başbakan, TEKEL işçileriyle uğraşacağına Hiddink’in maaşıyla uğraşsın, yetimin hakkı esas orada” diyor.
Aynı atölyede 6 senedir çalışan İdris Ekşi, Arif’e göre biraz daha şanslı, çünkü haftalık 150 TL alıyor ve sigortalı olan ender işçilerden. “1 senedir işler bitik, çoğu esnaf atölyesini kapayıp gitti zaten” diyerek sanayinin durumunu anlatıyor. “O kadar para verilir mi? Ne iş yapacak ki bu parayı veriyorlar? 3 aydan 3 aya bir maça çıkacak futbolcularla hepsi bu! Boş yere bu paraları vereceklerine yoksulluk çeken halka dağıtsınlar, akşama kadar 15-20 TL ile dükkan geçindirmeye çalışıyor burada esnaf, bari esnafa destek olsunlar da millet dükkanını kapatmak zorunda kalmasın” diye sesleniyor bu parayı verenlere. TEKEL işçileri için “Adamlar yıllarca çalıştı abi, 656 bin TL para da istemiyorlar, yalnızca haklarını istiyorlar” diyor. “Hiddink’in maaşına Başbakan ne der sence” diye sorduğumuzda, “Ona bir şey demez, memleketin parasına değer verse TEKEL’i satmazdı zaten; PETKİM’i, TARİŞ’i her şeyi sattı, yakında sıra bize de gelecek, halkıyla beraber satılık ülke var derse yakında, şaşırmam” diye dert yanıyor.
ONA VERECEKLERİNE İŞÇİLERE VERSİNLER
Aslen Muş Malazgirtli olan ve 1993 yılından beri İzmir’de yaşayan Rahmi Yıldız, 2 aydır Ata Sanayi’deki esnaf lokantasında çalışıyor. Pek futbolla arası yok ama duymuş son haberleri. “Fatih Terim’e de 300 bin TL veriyorlardı, şaşılacak bir şey yok. Sonra da ülke niye batağa gidiyor diye soruyorlar” diyor. “Bu parayı ona verenleri Allah bildiği gibi yapsın, Hiddink’e vereceklerine işçilere versinler o parayı” diye de ekliyor.
5 senedir oto yıkama işinde çalışan İbrahim Aslan, aylık 600 lira kazanıyor ve Hollandalıya verilen maaşı duyunca “Öff ne diyon abi sen, benim bin katım para mı alacak şimdi, ben ne diyeyim ki” diye yakınıyor. “Biz saymakla yoruluruz o parayı, o kadar para hak edilir mi? Ne yapacak da hak edecek ki?” diyor.
Makina imalatı yapan bir atölyede torna ve freze işlerinde asgari ücrete çalışan Halim Gürbüz ise “Ben asgari ücretle bir ay geçinmek zorundayım, Hiddink oturduğu yerden takımı yönetecek, işçiler ise sabahtan akşama kadar çalışıyor. bunu görmeden kimse bilemez, kazandığımız paraları ne şartlarda çalışarak hak ettiğimizi kimse anlayamaz” diyor. (İzmir/EVRENSEL)
Salih Deniz - Islakoğlu-Bulut Filik
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tekellere karşı kuruldu, adım adım çökertiliyor

SONRAKİ HABER

Bursa’da hava kirli ama önlem yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...