22 Mart 2010 00:00

Oğuz’un kitabı kardeşliğe bir ağıt

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Altın Portakal Şiir Ödülü’nün 14.’sü ‘Myndos Geçişi’ adlı yapıtıyla Emirhan Oğuz’un oldu.

Paylaş

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Altın Portakal Şiir Ödülü’nün 14.’sü ‘Myndos Geçişi’ adlı yapıtıyla Emirhan Oğuz’un oldu.
Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Orhan Koçak, Ahmet İnam ve Şeref Bilsel’den oluşan seçiciler kurulu tarafından oluşan jüri, 13. altın portakal şiir sempozyumu öncesi ödül alan şiiri ve şairi açıkladı. Jürinin, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, 14’üncü Altın Portakal Şiir Ödülü’ne, ikinci şiir kitabı ‘Myndos Geçişi’ ile Emirhan Oğuz’un layık görüldüğü belirtildi.
Seçiciler kurulu, ödülün Emirhan Oğuz’a verilmesinin gerekçesini, “Gerek şiirin sağlam yapısını görünür kılan sözcük tercihleriyle, gerekse öznel tarihinden sökün eden hikayeleri kolektif bir bilinç üzerinden aktarmasındaki başarısıyla toplantıda hazır bulunan jüri üyelerinin oy birliğiyle 14. Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görülmüştür” diye açıkladı.
12 EYLÜL KARANLIĞINDA YOK EDİLENLERE
Ödülü Emirhan Oğuz adına kardeşi Levent Sezin aldı. Sezin ödülü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV yönetim kurulu başkanı Mustafa Akaydın’ın elinden aldı. Sezin, Emirhan Oğuz’un kitabını, kendine ithaf edildiği için değil farklı türden bir kardeşliğe yazılmış bir ağıt, unutmaya ve unutturulmaya karşı yapılmış güçlü bir itiraz olduğu için değerli bulduğunu belirtti. Sezin, “Ödülü, Emirhan Oğuz adına, 12 Eylül faşizminin karanlığında yok edilen ve sonrasında uğradıkları şiddete rağmen ayakta kalabilmiş tüm kardeşlerim adına kabul ediyorum” diyerek aldı.
ŞAİRLER ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
Dünya şiir günü ile aynı haftada düzenlenen yarışma, programı açısından yoğun geçti. Liselerde liseli öğrencilerle bir araya gelen şairler, en güzel şiirlerini öğrenciler için okudular. 19 Mart Cuma günü Şeref Birsel, Zerrin Taşpınar, Eren Aysan, Hilmi Haşal, Aydın Şimşek, Şükrü Erbaş ve Hüseyin Ferhad gibi birçok şair liselerde öğrencilerle buluşurken, aynı saatlerde Akdeniz üniversitesi’nde şairler, üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Üniversitenin sinema salonlarında gerçekleşen “Şiir ve Felsefe”, “2000’li yıllar ve Türk şiiri” söyleşilerine Afşar Timuçin, Ahmet İnam, A.Galip, Cevat Çapan, M.Şerif Onaran, Şeref Birsel gibi şairlerin yanı sıra üniversite öğrencileri de yoğun katılım sağladı.
ŞAİR, DÜZENE DUR DİYEBİLMELİ
Aynı gün saat 18.00’de Antalya Sanatçılar Derneği’nde (ANSAN) gerçekleşen “Edebiyatın İşlevi/Yazarın Sorumluluğu” söyleşisi ile şairin ve yazarın toplum içindeki misyonu tartışıldı. Söyleşiye Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner ve Aydın Şimşek katıldı. Yönetmenliğini Hasan Şişli’nin yaptığı söyleşide konuşan Adnan Özyalçıner, yazarın geçmişten günümüze edebiyatta yer verdiklerine değindi. Özyalçıner, “1910 yılında Bursa’da gerçekleşen Türkiye’nin ilk kadın eylemi ve grevi edebiyata yansırken, dönemlere ilişkin önemli toplumsal birçok olay, yazar tarafından günümüze taşınmıştır” dedi. Söyleşide, bugün edebiyat için biçim oyunları kadar içeriğin de düşünülmesi gerektiği vurgulandı. Şairler söyleşide, küçük bir azınlığın yığınların haklarını gasp ettiğini bütün yazarların bilmesi gerektiğini ve bunu söylemeleri gerektiğini ifade ettiler. Bu çarpık düzene dur demesini şairlerin de bilmesi gerektiğini söyleyen Adnan Özyalçıner ise bu sorumluluklar edinildiğinde sanatın da, edebiyatın da işlevinin sonsuz olacağını vurguladı.
14. Altın portakal ödül töreninin ardından ise 13’üncü Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu’na geçildi. Sempozyumda, geçen yıl düzenlenen 13’üncü Altın Portakal Şiir Ödülü’nü alan Kemal Özer’in şiirleri değerlendirildi. Üç farklı oturumdan oluşan “Kemal Özer Şiiri ve Temmuz İçin Yaralı Semah” sempozyumuna Aydın Çubukçu, Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner, Afşar Timuçin, Sezai Sarıoğlu, Eren Aysan, Zerrin Taşpınar, Mustafa Bayram Mısır, Hilmi Haşal, Fuat Çiftçi, Özgen Kılıçarslan katıldı. Üç farklı oturumda da Kemal Özer ve Kemal Özer şiiri hakkında düşüncelerini paylaşan şairler ve yazarlar, Kemal Özer’in bilinmeyen birçok yönünün ortaya çıkmasına vesile oldular. En yakın arkadaşları, dostları, yoldaşları Kemal Özer’le geçen en güzel anılarından da örnekler vererek Özer’e dair olan birçok meseleyi anlattılar. (Antalya/EVRENSEL)
Tanfer Yeşiltepe
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kahraman kardeşlerden Şahmaran albümü

SONRAKİ HABER

YEDİ İKLİM DÖRT BUCAK

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...