22 Mart 2010 00:00

Ford otosan kazanımı ve Mac Tekstil pervasızlığı

Evrensel’i takip eden okurlar bilirler, onlarca yerde değişik iş kollarında işçilere yönelik hak gasplarının olduğu haberler her zaman yer alır.

Paylaş

Evrensel’i takip eden okurlar bilirler, onlarca yerde değişik iş kollarında işçilere yönelik hak gasplarının olduğu haberler her zaman yer alır. Bu haberlerde patron, kâr hırsıyla işçilerin haklarını gasp eder. Bunarın çoğu yasadışı olarak gerçekleşir ve her nasılsa bir şekilde kılıf uydurarak paçalarını sıyırmaya çalışırlar. Köşeye sıkıştıklarında ya inkar ederler ya da yasalardaki açıklardan faydalanmaya çalışırlar. Haklarını aramaya çalışan işçilere karşı da çeşitli yollarla yıldırma politikası izlerler. Bazen işçiler karşısında köşeye sıkışan patron kendi kendini ele verir.
16 Şubat 2010’da Evrensel’in “Ford’un yasaları ayrı mı?” başlıklı haberinde: Ford Otosan Gölcük Fabrikasında işçilere yaklaşık bir yıldır yasadışı bir şekilde telafi çalışması yaptırılması. Üretimin yoğun olmadığı dönemlerde izin verilen işçilerin daha sonra ücretsiz olarak çalıştırıldıklarını bilgisi yer almıştı. Daha sonraki haberlerde bu uygulamanın yasadışı bir uygulama olduğunu gazeteden öğrenen işçiler bu duruma tepki gösterdiler ve bu durum üzerine Ford Otosan Genel Müdürü tarafından Evrensel’e bir tebligat gönderildi. Noter onaylı bu tebligatta patron sözcüleri, Evrensel’in haberini yalanlamaya çalışırken kendi yasadışı uygulamasını da kabul ediyor. Son olarak 5 Mart 2010’da “Telafi uygulaması sonlandı sıra tüm kuralsızlıklarda” başlıklı haberde Evrensel’in desteğiyle yasadışı uygulamaların durdurulduğu, işçilerin Evrensel’in haberiyle yasadışı uygulamadan haberdar olması üzerine geri adım atıldığı bilgisi yer aldı.
Evrensel başka bir kuralsızlığı daha manşetine taşıdı. İlk olarak, 20 Şubat 2010’da “Patrona teşvik, işçiye işsizlik…” Başlığıyla yer alan Mac Tekstil fabrikasında ücretlerin düşüklüğü, işçilerin işten atılma korkusu yaşadığı, çalışma saatlerinin fazlalığı gibi konuların yer aldığı haberi okuyan işçiler gazeteye daha ayrıntılı bilgiler vermeye başlamaları üzerine yapılan “Mac, tekstil fabrikası mı L tipi cezaevi mi?” başlıklı haberde işçilerin çalışma koşullarına ve yapılan hak gasplarına ilişkin daha ayrıntılı bilgiler verilmekte. İşçilerin tuvalete gitme haklarının 2’den fazla olmamasından tutun çalışma saatlerinin fazlalığı, maaşların asgari ücretin altında ödenmesine kadar birçok uygulama. Buraya kadar her şey tanıdık geliyor sanırım ancak bu haberde farklı gelişen akıllara durgunluk veren bir başka durum var. Burada patron Ford Otosan’dan farklı olarak yaptığı kuralsızlığı yasadışı uygulamaları kabul etmek zorunda kaldığı için değil; açık bir biçimde itirafname yerine konulabilecek bir açıklamayla kabul ediyor. 17 Mart 2010 Çarşamba günü çıkan haberde fabrika ve personel müdürünün yaptığı açıklamalara yer veriliyor. Şöyle bir açıklama yapılıyor: “Evet yaptığımız yasalara aykırı, biliyoruz. Ancak piyasa böyle işliyor. Bunu hükümet de, devlet de, sigorta da biliyor.” Patron sözcülerinin görülmemiş bir pervasızlıkla yaptıkları yasadışı uygulamaları savunması insanda hayret uyandırmıyor değil.
Bu iki örnek bize bir kez daha en yakıcı biçimde gösteriyor ki işçilerimizin bilinçlenmesi, haklarının farkında olması ve en acil şekilde haklarına sahip çıkması gerektiğini. İşçiler, hakları için mücadele etmezse kendi kazanımlarına sahip çıkmazlarsa ne yazık ki ne hukuk, ne adalet ne de devlet onların haklarını güvenceye almayacak. Ankara’da kâr kış demeden iki ay boyunca mücadele eden TEKEL işçilerini nasıl takip ediyorsak Mac Tekstil’de bundan sonra neler olacağını da takip etmeliyiz. Çünkü ortada işçi sınıfına karşı işlenen suçlar ve bu suçları işleyenlerin itirafları var. Patron sözcüleri tarafından yapılan böyle bir “meydan okuma” ortada mı kalmalıdır? Kazanılmış hakların gaspının son derece açık bir ifadesi olan Mac Tekstil haberi duyulduğuyla mı kalacak? Yoksa Ford Otosan’da olduğu gibi bir kazanıma mı dönüşecek. Gelişmeleri önümüzdeki günlerde yine Evrensel’den takip edeceğiz. “Sıra tüm kuralsızlıklarda…”
Sevil Tunç (Kütahya)
ÖNCEKİ HABER

MEDYATİK

SONRAKİ HABER

Salihli’de domates hasadı başladı: Üretici de tüccar da memnun değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa