23 Mart 2010 00:00

‘Zaman aşımı tartışmaları yanlış’

12 Eylül darbecileri tarafından re’sen emekli edilen ve 29 yıl sonra Danıştay kararı ile haklarını ...

Paylaş

12 Eylül darbecileri tarafından re’sen emekli edilen ve 29 yıl sonra Danıştay kararı ile haklarını geri alan Elazığ ve Antalya eski Valisi Güngör Aydın, AKP’nin “anayasa paketi”ni değerlendirdi. Aydın Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasının darbecilerin yargılanmasına yetmeyeceği, “zaman aşımı”nın engel olduğu tartışmalarını eleştirdi. Merkez Valisi olarak görev yaptığı dönemde, 5434 sayılı Emekli Sandığı Yasası’na eklenen ek geçici 2. madde uyarınca, 29 Ocak 1982’de Bakanlar Kurulu Kararı’yla resen emekli edilen ve hakkını yargıda arayan eski Vali Aydın, 2001 yılında, Anayasa değişikliği ile geçici 15. maddenin son fıkrasının madde metninden çıkarılmasının ardından Danıştay’a dava açmış ve konunun Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesini istemişti.
2009’DA KABUL EDİLDİ
Başvurusu, Danıştay 11. Daire tarafından 18 Mart 2005 tarihinde oybirliğiyle reddedilen Aydın, bu karara karşı 6 Temmuz 2005 tarihinde temyize gidip, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndan, 19 Nisan 2007’de tarihi bir karar çıkarılmasını sağlamıştı. Bu kararın ardından Aydın’ın davası yeniden Danıştay 11. Daire’ye dönmüş, 11. Daire bu kez, 29 yıl aradan sonra 12 Eylül düzenlemelerini mahkum anlamına da gelecek, “Anayasa Mahkemesi’ne başvurma” kararını 23 Ocak 2009 tarihinde vermişti.
Aydın, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 29 üyesinin oybirliği ile aldığı bu kararın, bugün yapılan “zaman aşımı” tartışmalarına da son noktayı koyduğunu söyledi. Aydın, “Tartışmalar yanlış, çünkü ortada Danıştay’ın en yüksek kurulundan alınmış bir karar var. Bu, içtihat niteliğindedir” diye konuştu. Aydın, Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasıyla, 12 Eylül zedelerin haklarını arayabileceklerini, darbecileri mahkum edebileceklerini dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

YEŞiL 12 YILDIR GIYABi TUTUKLU ÇIKTI

SONRAKİ HABER

Avcılar Belediyesinde işçilerin yıllar süren mücadelesi toplu sözleşmeyle sonuçlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa