23 Mart 2010 00:00

YEŞiL 12 YILDIR GIYABi TUTUKLU ÇIKTI

İSTANBUL 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, ikinci “Ergenekon” davasının tutuksuz sanığı İstanbul...

Paylaş

İSTANBUL 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, ikinci “Ergenekon” davasının tutuksuz sanığı İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Eski Müdürü Adil Serdar Saçan’ın talebi üzerine Beşiktaş’taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdığı yazıya cevap verildi.
Yazıda Susurluk kazasının ardından “Yeşil” olarak bilinen Mahmut Yıldırım ve Mehmet Özbey (Özbay) hakkında “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, gasp ve tehdit” suçlarından hazırlık soruşturması yapıldığı belirtildi.
SUSURLUĞUN ARDINDAN
Kaldırılan İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 1997/894 dosya numarasıyla yürütülen ön çalışma sonucu 20 Aralık 2001 tarihinde “görevsizlik” kararı verildiği ifade edilen yazıda, dosyanın Sultanahmet’teki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği kaydedildi.
Mahkemeye ulaşan yazıya ek olarak gönderilen İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Muzaffer Yalçın tarafından verilen “görevsizlik” kararında da Mahmut Yıldırım ve Mehmet Özbey (Özbay) hakkında “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, gasp ve tehdit” suçlarından, Susurluk kazasının ardından hazırlık soruşturması yürütüldüğü bilgileri yer aldı.
Yıldırım hakkında soruşturma kapsamında 23 Aralık 1998 tarihinde gıyabi tutuklama kararı çıkarıldığı belirtilen kararda, suç tarihi de 1993-1996 yılları arası olarak gösterildi.
Kararda, Yıldırım’ın “silahlı gasp” ve “tehdit” eylemlerini gerçekleştirdiğinin anlaşıldığı vurgulandı. Kararda Yeşil’in Susurluk çetesi içerisinde yer aldığına dikkat çekildi. (İSTANBUL)

ERGENEKON’DA ON GÖZALTI
Ergenekon soruşturması kapsamında 7 ilde operasyon düzenlendi. Alınan bilgiye göre, ‘’Ergenekon’’ soruşturması kapsamında İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sürdürülen çalışmalar sonucunda 10 kişi hakkında gözaltı işlemi yapıldı. Gözaltına alınan kişilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.
ÖNCEKİ HABER

Skandal belge

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa