23 Mart 2010 00:00

Cezaevleri doldu

İHD 2009 yılı Cezaevleri İhlal Raporu’nu açıkladı.

Paylaş

İHD 2009 yılı Cezaevleri İhlal Raporu’nu açıkladı. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, yüksek tutuklu oranı ve sağlık hakkı ihlallerine dikkat çekerek, “Tutuklu çocuk kalmamalı” dedi.
İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile Genel Sekreter Sevim Salihoğlu, düzenledikleri basın toplantısında, 2009 yılında işkence ve kötü muamele, sağlık hakkı, beslenme, barınma, fiziki koşul ihlalleri, üst arama ve ziyaret engelleri konularında “yine” yüksek oranda artış yaşandığını belirtti.
TUTUKLU ÇOCUK KALMASIN
Türkdoğan, cezaevlerinde 2008 yılı sonunda 103 bin kişi bulunurken, 2010 yılı başında bu sayının 118 bin kişiye ulaştığını, sayı çoğaldıkça barınma, beslenme, fiziki koşul ihlallerinin de arttığını söyledi. Cezaevlerindeki 118 bin kişiden 60 bin 598’inin hakkında hiçbir hüküm bulunmadan, tutuklu olarak yargılandığını kaydeden Türkdoğan, “Tutuklu sayısındaki artış oranı, hükümlülere göre daha yüksek. Bu da, tutuklayarak yargılamanın bir ceza yöntemi olarak kullanıldığını gösteriyor” dedi. Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin sürekli ihlal edildiğini vurgulayan Türkdoğan, “Tutuklu çocuk kalmamalı, çocukların tutuklu yargılanmasına son verilmelidir” dedi.
ADLİ TIP YETKİLERİ PAYLAŞTIRILSIN
Türkdoğan, sağlık hakkı ihlallerindeki artışın ve ağır hasta mahpusların salıverilmemesinin en önemli sebebi olarak Adli Tıp Kurumu’nun hukuka aykırı uygulamaları olduğunu belirtti. Ceza İnfaz Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda değişiklikler yapılarak, ağır hasta mahpuslarla ilgili yetkilerin üniversite ve bakanlık hastanelerine de verilmesi gerektiğinin altını çizen Türkdoğan, “Cumhurbaşkanlığı affı kullanılırken, Adli Tıp raporuna başvurulması uygulamasından da vazgeçilmeli” dedi.
ADLİ MAHPUSLAR DA ŞİKAYETÇİ
2009 yılında sadece disiplin cezası uygulamaları, Kürtçe konuşma yasağı ve haberleşme ihlalleri sayısında azalış olduğunu belirten Türkdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvurularda da artış olduğunu belirtti.
Genel Sekreter Sevim Salihoğlu’da bu raporun sadece İHD’ye yapılan başvurular ve kısmi basın taraması sonucu hazırlandığını belirterek, ilk defa bu yıl adli tutuklulardan çok sayıda başvuru aldıklarını söyledi. Salihoğlu, “Adli mahpusların başvurularındaki artış bizleri sevindirdi” dedi.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İzmir’de elektronik otobüs kartı yenileme çilesi

SONRAKİ HABER

"Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa