23 Mart 2010 00:00

Sigara yaradı, sırada benzine zam var

YILBAŞINDA akaryakıt ürünlerine yapılan yüzde 11.8’lik vergi zammının, bütçe hedeflerini tutturmakta yetersiz kalacağı anlaşıldı. Benzin tüketimi artmazsa yeni zamlar gelecek.

Paylaş

YILBAŞINDA akaryakıt ürünlerine yapılan yüzde 11.8’lik vergi zammının, bütçe hedeflerini tutturmakta yetersiz kalacağı anlaşıldı. Benzin tüketimi artmazsa yeni zamlar gelecek.
Sigara zamları ise bütçeye yaradı... Hükümetin bütçeye ilave gelir sağlamak için yılın başında akaryakıt, tütün ve alkollü içeceklere yaptığı vergi zamlarının ilk iki aylık sonuçları, yıllık hedeflere ilişkin önemli ipuçları verdi.
SİGARADA EK 1 MİLYAR
Yapılan hesaplamalara göre motorlu taşıtlar ve dayanıklı tüketim mallarının Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) hedeflenen vergi geliri, önemli zam yapılmamasına rağmen, piyasadaki canlanma sayesinde planlandığı gibi tutacak.
Tütün ürünlerine yapılan yüksek vergi zammı ise Maliye’ye beklentilerinin de üzerinde bir gelir artışı sağlayacak. İlk hesaplamalar, sigara zammından Maliye’nin kasasına hesap ettiğinin yaklaşık 1 milyar lira daha üzerinde kaynak gireceğini işaret ediyor. Bu beklenmedik artışın nedeni ise sigara firmalarının fiyatlarını beklenenin de üzerinde artırmaları.
5 MİLYARLIK EKSİK VAR
Buna karşılık ilk iki aylık bütçe performansı, akaryakıt ürünlerinin ÖTV’sinde yapılan yüzde 11.8’lik zammın, yıl sonu gelir hedeflerini yakalamaya yetmeyeceğini gösteriyor.
Hesaplamalara göre zamlara rağmen petrol ürünlerinden elde edilecek vergi geliri, tüketimin aynı şekilde devam etmesi halinde, yıl sonunda hedefin yaklaşık 5 milyar lira altında kalacak. Bu da Maliye için ciddi bir gelir kaybı olacak.
Hükümet, geçtiğimiz yılın son günü akaryakıt ürünleri, sigara ve alkollü içkilerdeki ÖTV tutarlarını artırarak büyük sürpriz yapmıştı. Bu zamlarla, 95 oktan kurşunsuz benzindeki ÖTV tutarı litrede 20 kuruş artırılırken, sigaradaki nispi vergi oranı yüzde 58’den yüzde 63’e, asgari maktu ÖTV tutarı da 0.1025 liradan 0.1325 liraya yükseltilmişti. İçkilerdeki vergi artışı da yüzde 37’leri aşmıştı. Ardından bir sürpriz de sigara firmalarından gelmişti. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

Kartal’da TEKEL için halk yürüyüşü

SONRAKİ HABER

Çin'de heyelan: 11 ölü, 34 kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa