23 Mart 2010 00:00

İlk adım 28 Mart mitingi

Türk-İş ve DİSK’e bağlı sendikalar, Esenyurt, Kıraç ve Haramidere’deki işçilerle bir araya gelmek için çalışma yapacak.

Paylaş

Türk-İş ve DİSK’e bağlı sendikalar, Esenyurt, Kıraç ve Haramidere’deki işçilerle bir araya gelmek için çalışma yapacak. Bunun önemli adımlardan biri ise Esenyurt Belediyesi’nden Belediye-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçilere verilecek destek olacak. 28 Mart’ta yapılacak destek mitingine güç vereceklerini açıklayan sendikacılar, işçilere de “Bize gelin başvurun” çağrısı yaptılar.
Belediyeden atılan işçi sayısının 68’e yükseldiğini söyleyen Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, “Belediye başkanı açık bir sendika düşmanlığı yapıyor” dedi. Belediye işçilerinin kazanımının bölgedeki sendikasız çalışan işçilerin de kazanımı olacağına dikkat çeken Gülüm, bu nedenle her kesimden destek beklediklerini bildirdi. Gülüm, “Bu anlamda 28 Mart’ta yapacağımız yürüyüş önemli. Ciddi bir hazırlık içerisindeyiz. Kurumlar geziliyor, bildiriler dağıtılıyor. Yoğun bir çalışma içerisinde arkadaşlarımız” diye konuştu.
ÇALIŞMALARA HIZ VERİLECEK
TEKSİF Topkapı Şube Başkanı Naim Akın da sendikalarının bölgede bulunan BJ Tekstil gibi pek çok fabrikada örgütlenme çalışması içinde olduklarını söyledi. “Bu bölgeyi önemsiyoruz ve önümüzdeki dönemde örgütlenme çalışmalarımıza hız vereceğiz. İşçi arkadaşlarımıza sesleniyorum; işyerlerindeki usulsüzlükleri bize bildirsinler ve örgütlenme çalışmalarımıza katkı sunsunlar” diyen Akın, belediye işçilerinin de gündemlerinde olduğunu ve 28 Mart’a ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti.
Liman-İş Temsilcisi Ferhat Terzi, limanda örgütlenme çalışması yaptıklarını ve bu nedenle işten atıldıklarını kaydetti. “İşverenlerin bu tip durumlarda gerçekleştirdikleri yasadışı uygulamalara bir yaptırım yok. Biz örgütlenme çalışmamızdan vazgeçmiş değiliz. Bölgede sendikamız temsilcilik açtı ve örgütlenme çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyen Terzi, belediye işçilerinin yanında olacaklarını ve yürüyüşe destek vereceklerini bildirdi.
SENDİKALAR BİRLİK OLMALI
Türk Metal İstanbul Şube Başkanı Tufan Şimşek de bölgede örgütlenme çalışması içinde olduklarını söyledi. Gazetemizde çıkan ve Arçelik işçilerinin “İşçiler Türk Metal’den çok Arçelik’e güveniyor” sözlerine değinen Şimşek, “Gazetenizde çıkan haberde sendikamızla ilgili işçi görüşünü şaşkınlıkla karşıladık. Ben uzun zaman Beko’da işçilik yaptım ve oradan seçilerek şube başkanlığına geldim. Buradan bir kez daha arkadaşlarıma sesleniyorum. Her arkadaşımız, herhangi bir sorunu olduğunda şubemize başvurabilir. Kulaktan dolma bilgilerle değerlendirme yapılmamalı. Böyle bir davranış sendikal çalışmaları zedeler” dedi. Kıraç, Beylikdüzü, Hadımköy ve Silivri’de örgütlenme çalışmaları olduğunu ve bu çalışmada herkesin desteğine açık olduklarını dile getiren Şimşek, sendikaların kendi aralarında birliği sağlayarak örgütsüz işyerlerinde aydınlatma çalışması yürütmesini gerektiğini kaydetti. Çağrı yapıldığında şube olarak belediye işçilerinin eylemine katılacaklarını anlatan Şimşek, “Kendilerinin mücadelesini destekliyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

AYRIM YAPMADAN...
DİSK/Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan da dayanışmanın önemine dikkat çekti. Bölgede kuralsız çalışmanın yaygın olduğuna dikkat çeken Aslan, belediye işçilerinin kazanımının örgütüz işçi kesimleri için umut olacağını söyledi. Kazanımın örgütlenme çalışmalarının genişlemesine ve güçlenmesine dayanak olacağını vurgulayan Aslan, bu nedenle konfederasyon ayrımı yapmaksızın herkesin belediye işçilerine ve yapılacak mitinge destek vermesi gerektiğini söyledi. Belediye başkanının sendikalaşma karşısındaki tutumunun AKP Hükümeti’nin işçi haklarına bakışının yereldeki ifadesi olduğunu kaydeden Aslan, verilecek desteğin TEKEL’de olduğu gibi hükümetin emek düşmanı politikalarına yanıt olacağını ifade etti. Eyleme ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini bildiren Aslan, herkesi mitinge katılmaya çağırdı.
Sinan Ceviz
ÖNCEKİ HABER

KEY ödemelerinde dağ fare doğurdu

SONRAKİ HABER

Avcılar Belediyesinde işçilerin yıllar süren mücadelesi toplu sözleşmeyle sonuçlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa