23 Mart 2010 00:00

ÖRGÜTLENMEKTEN BAŞKA YOL YOK

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, bölgedeki örgütlenme çalışmalarını ve örgütsüz ...

Paylaş

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, bölgedeki örgütlenme çalışmalarını ve örgütsüz işçilerin sendikacılara yaptığı “Bizim yanımıza gelin” çağrısını gazetemize değerlendirdi. Türkiye’nin her tarafında örgütlenme çalışması yürüttüklerini dile getiren Serdaroğlu, “Nerede işçi varsa, nerede yardıma ihtiyacı olan varsa, ulaşabildiğimiz yerlere ulaşmaya çalışıyoruz” dedi. Özellikle kriz döneminde ortaya yoğun bir örgütlenme talebi çıktığını ifade eden Serdaroğlu, bu taleplere karşılık vermeye çalıştıklarını kaydetti.
PEK ÇOK ZORLUK VAR
Örgütlenmeye ilişkin yasal zorluklar nedeniyle işçilerin adım atmakta zorlandığını dile getiren Serdaroğlu, şöyle devam etti: “Fabrikada büyük bir çoğunluğu üye yapmak gerekiyor. Gizli bir şekilde yürütmek gerekiyor. Bir fabrikada en ufak açık verirseniz, işçinin söylemi işveren tarafından duyurulursa, başınıza gelecekleri Türkiye’de herkes biliyor. Bu gizlilik işçileri de ürkütüyor. Madem bu hakkım Anayasa’da var, eşimden niye gizliyorum, diyor. Ama her halükarda emek örgütleriyiz. Sınıf sendikacılığı yapmaya çalışıyoruz. Sendikalaşmak isteyen işçiler de var. Güven veren sendikalarda örgütlenmek isteyenler var ve biz onları bulmaya çalışıyoruz.”
12 Eylül sonrası sendikaların “tu kaka” ilan edildiği sürecin ve kimi olumsuz deneyimlerin de buna engel olduğunu belirten Serdaroğlu, “Sistemin istediği de buydu. Örgütsüz toplumun baş aktörü işçinin, örgütlenmekten uzak durması. Biz de bunu kırmaya çalışıyoruz. Sendikalarla ilgili deformasyon nedeniyle yaşanan güven bunalımını aşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Örgütlü oldukları fabrikalarda genç işçilere eğitimler verdiklerini ve amatör örgütlenmeciler yetiştirdiklerini ifade eden Serdaroğlu, “O insan sendikal inanca ulaşmalı ki, başkalarını ikna etsin. Zaten bizim örgütlenmelerimizde en fazla katkı sunan insanlarımız, fabrikalarda çalışan, sendikasına inanan kadrolarımızdır. Bunlar vasıtasıyla yol almaya çalışıyoruz” dedi.
Örgütlenmede her bölgenin kendine has özellikleri olduğuna dikkat çeken Serdaroğlu, “Stratejik olarak yerler tespit ediyoruz. Elimize plan çıkartıyoruz. Bu plan çerçevesinde uzman arkadaşlarımızı oralara gönderiyoruz. Bazen işçi arkadaşlarımız da bu süreçte yeteri kadar sendikalaşma isteği içinde olmuyorlar. Bazı yerlerde bir iki kişi ile görüşülüyor ama bu sayıyla yüzde 51 barajı aşılmıyor” dedi.
ÖRGÜTSÜZLÜK SENDİKALILARI TEHDİT EDİYOR
Sendikasız işçi sayısının çok olmasının sendikaların gücünü ve pazarlık şansını azalttığını anlatan Serdaroğlu, bu durumun sendika üyelerini daha güçlü gördüğü patrona doğru ittiğini ifade etti. Sendikaların güçlenmesi ve sınıfa yönelik iş yapması için örgütlenmek ve sendikasız sayısını azaltmak gerektiğini vurgulayan Serdaroğlu, “Küçük olsun benim olsun, uzun zamandır ortaya çıkan bir anlayış, bu da kırılmalı. Herkes kendi dükkanı içinde varlığını sürdürme peşinde olursa bir yere varılmaz” dedi.
ÖNCEKİ HABER

Mahkeme 24 Mart’ta memurlar için karar verecek

SONRAKİ HABER

Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa