23 Mart 2010 00:00

Eşitlik ve barış talebine soruşturma

ÜLKENİN birçok kentinde gerçekleşen Newroz kutlamaları, önceki gece geç saatlere kadar devam etti.

Paylaş

ÜLKENİN birçok kentinde gerçekleşen Newroz kutlamaları, önceki gece geç saatlere kadar devam etti. Kutlamalar için bir araya gelen binlerce kişi, barış, eşitlik ve kardeşlik taleplerini haykırdı. Diğer yandan Diyarbakır Newroz’una ilişkin inceleme başlatıldı.
DİYARBAKIR’A SORUŞTURMA
Diyarbakır’da önceki gün yüz binlerin katıldığı Newroz kutlamaları hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Bir milyona yakın kişinin katıldığı ve Kürt sorununun demokratik çözümü için birçok önemli mesajın verildiği kutlamalara ilişkin açılan soruşturma kapsamında, televizyon ve gazetelerde çıkan görüntü ve haberlerle polis kameralarının tespit ettiği görüntülerin çözümleri yapılıyor. Kutlamalar sırasında yapılan konuşmalar, atılan sloganlarla pankart ve bayraklar hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenilirken, Abdullah Öcalan’ın banttan konuşmasının sinevizyon olarak yayınlanması görüntüleri de incelemeye alındı. Yapılan soruşturmanın ardından, suç unsuru tespit edilmesi halinde savcılığın dava açması bekleniyor.
NEWROZ ATEŞİ HER YERDE
Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bir araya gelen 30 bin kişi, Newroz’u görkemli bir şekilde kutladı. Newroz, Gürbulak’ta da gece boyunca sürdü. Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Konakıran beldesinde gerçekleşen kutlamada konuşan Belediye Başkanı Kemal Çetin, Kürt halkının alanlara çıkarak taleplerini bütün dünyaya haykırdığını dile getirdi. Erzurum’un Karaçoban ilçesinde ise Newroz kutlaması Moladavut köyünde yapıldı. Hakkari’de Meslek Yüksek Okulu önünde ve bir çok mahallede kutlamalar yapıldı. Bölgede yapılan kutlamalarda barış ve eşit haklar talebi öne çıkarken, gösterilerde, Abdullah Öcalan ve PKK’nin Kürt sorununun çözümü için muhatap alınması istendi. Kürt, Türk, Azeri, Terekeme, Molokan, Çerkes gibi birçok farklı etnik ve dinsel farklılığı bünyesinde barındıran Kars’ta, Newroz coşkuyla kutlandı. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde yakılan Newroz ateşleriyle yapılan kutlamalar, gecenin geç saatlerine kadar sürdü. Azeri ve Terekemelerin Newroz’dan bir gün önce kaynattıkları soğan kabuklarıyla boyadıkları yumurtaları ve kuruyemişleri, her Newroz’da olduğu gibi komşularına ikram etmeleri geleneği, bu yıl da devam etti. Newroz gününe özgü yemek ve kutlamalar yapıldı.
HER YERDE BAYRAM
Batıda da birçok kentte gerçekleşen Newroz kutlamalarında barış talebi öne çıktı. Denizli’de BDP tarafından düzenlenen kutlamalara, kadınların ve gençlerin katılımı yoğun oldu. Kutlamada konuşan BDP İl Başkanı Halit Demir, Kürtler muhatap alınmadan barışın sağlanamayacağına dikkat çekti. Yeşilyurt Tepesi’nden Newroz alanına yürüyen Emek Partisi üyelerinin açtığı Deniz Gezmiş pankartı coşkuyla karşılandı. Kutlamalara SDP, ESP, SP, TÖP, DHF, Barış Meclisi Denizli Girişimi ve 78’liler İl Girişimi de katıldı. Newroz, Balıkesir’de ise Burhaniye ve Bandırma ilçelerinde kutlandı. Kutlamalara, Alevi dernekleri Burhaniye ve Altınoluk şubeleri ile Emek Partisi Ayvalık, Burhaniye ve Altınoluk ilçe örgütleri, SDP ve bazı parti ve demokratik kitle örgütleri de katıldı.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Milyonlar mesajını verdi

SONRAKİ HABER

Kop Dağı tünel inşaatında çalışan inşaat işçileri ücretleri için 3 gündür grevde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa