23 Mart 2010 00:00

Milyonlar mesajını verdi

DİYARBAKIR’da Yerel Yönetimler Akademisi’nin açılışına katılan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz aslında fiili olarak özerkliği hayata geçirmiş bulunuyoruz” dedi.

Paylaş

DİYARBAKIR’da Yerel Yönetimler Akademisi’nin açılışına katılan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz aslında fiili olarak özerkliği hayata geçirmiş bulunuyoruz” dedi. Demirtaş, Newroz kutlamalarına ilişkin de “Milyonlar mesajını vermiştir. Sıra hükümette” dedi.
“Aslında bu Newroz gösterdi ki, yasaklama olamazsa, engelleme olmazsa; hükümetin, valilerin, emniyetin olumsuz bir tutumu olmazsa, halk kendi bayramını, Newroz’unu coşkulu bir şekilde kutlayabiliyor” diyen Demirtaş, Newroz’dan güçlü bir katılım ve güçlü bir mesajla çıktıklarını vurguladıı. “Bence halk Newroz meydanlarında mesajını vermiştir. Bu halk barış istiyor, özgürlük istiyor ve diyalog istiyor. Bu halk çatışma istemiyor, gözyaşı ve kan istemiyor. Bu kadar açık ve net. Artık söz hükümettedir” dedi. Demirtaş konuşmasında, Türkiye’nin, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı kabul etmesi gerektiğini belirterek, “Onaylamamış olsa da, biz aslında fiili olarak özerkliği hayata geçirmiş bulunuyoruz” dedi. Açılışta Yurdusev Özsökmenler ve Osman Baydemir de birer konuşma yaptı. Açılışın ardından, Baydemir, BDP’li belediye başkanlarına ilk dersi verdi. (DİYARBAKIR)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Viranşehir’de mühimmat bulundu

SONRAKİ HABER

Eşitlik ve barış talebine soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa