24 Mart 2010 00:00

AYDINLARDAN ÇAĞRI

Aydınlar, demokratik bir anayasa için ortak bildiri yayınladı. Bildiride, seçim barajının kaldırılması, milletvekili dokunulmazlığının kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılması isteniyor.

Paylaş

Aydınlar, demokratik bir anayasa için ortak bildiri yayınladı. Bildiride, seçim barajının kaldırılması, milletvekili dokunulmazlığının kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılması isteniyor.
Öğretim üyesi, sanatçı, gazeteci, sendikacı gibi pek çok meslek alanından 200’ü aşkın ismin imza attığı ortak bildiride, yeni Anayasa paketi konusunda öncelikle ‘‘mutabakat’’ sağlanması gerektiği vurgulandı.
MECLİS’E GİDİYORLAR
Yeni bir anayasa ihtiyacına dikkat çekilen bildirgede, “Tüm siyasi partiler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının aktif olarak anayasa tartışmalarına ve anayasanın oluşumuna katılacağı bir süreç içerisinde hazırlanmasını önemli buluyoruz” vurgusu yapıldı.
16 Mart Salı günü imzacılardan oluşan bir heyet, TBMM’deki siyasi partilerin grup başkan vekilleriyle görüşecek ve taleplerini iletecek.
DEMOKRATİK TEMSİL
Türkiye’de demokratikleşmenin temel ihtiyaç olduğuna dikkat çekilen bildirgede, “Darbe anayasası bütünüyle değiştirilerek eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasa yapılmalıdır” denildi.
Yeni anayasa çalışmalarında 23. Dönem TBMM’nin önemli rol alacağına dikkat çekilen bildirgede, “Yaklaşan genel seçimlerin daha demokratik koşullarda yapılabilmesi ve daha demokratik bir temsil imkanı yaratılabilmesi için gereken öncelikli düzenlemeler vardır” denilerek şu öneriler sıralandı:
*Anayasa ve Seçim Yasası’nda yapılacak değişiklik ile ülke seçim barajı kaldırılmalı, partilerin Hazine yardımlarından adil biçimde yararlanmaları sağlanmalı, partilerin ve adayların seçim harcamalarının sınırları belirlenerek seçim gelir ve giderlerinin şeffaflığını denetleyecek bağımsız bir kurum oluşturulmalıdır
*Anayasa, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası’nda değişiklik yapılarak, antidemokratik sınırlamalar kaldırılmalı ve partilerin kapatılması Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Kriterleri çerçevesinde ve istisnai bir durum olarak düzenlenmelidir.
*Milletvekili dokunulmazlıkları kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılarak, TBMM Siyasi Etik Yasası çıkartılmalıdır.
*Ordu, güvenlik ve yargı mensupları dışında kamu görevlileri ile ilgili siyaset yasağı kaldırılmalıdır.
*Kadınların eşit siyasi temsiline imkan vermek amacıyla pozitif ayrımcılığı da içeren cinsiyet eşitlikçi yasal ve anayasal düzenlemeler yapılmalıdır.
SAKINCALI SONUÇLAR DOĞABİLİR
Bilgi Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Şenatalar’a göre HSYK ve Anayasa Mahkemesi’nde yapılması öngörülen değişiklikler ise sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Şenatalar şöyle konuştu: “Biz Bakanlar Kurulu’nun veya Cumhurbaşkanı’nın YÖK’e nasıl üye seçtiğine dair oldukça deneyim sahibiyiz.”
ÇELEBİ: DOKUNULMAZLIK KALKMALI
Bildiride yer alan diğer maddeler ise milletvekili dokunulmazlığı ve seçim barajının kaldırılması. Dokunulmazlığın kaldırılmasını isteyen DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de, “Kürsü dokunulmazlığı haricinde gerçekten dokunulabilmeli, milletvekilleri dokunulmaz olmaktan çıkarılmalıdır ve gerçekten yargı önünde herkesin, varsa yaptığı suçun karşılığının olması lazım” diye konuştu.
SEÇİM BARAJI
Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya ise “Önce Türkiye’yi temsil edecek bir parlamentoya ulaşmak lazım. Nedir bunun şartı; ülke barajını kaldırırsınız. Seçim barajını ya makul seviyeye indirirsiniz ya da tamamen ortadan kaldırırsınız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

BİLDİRİYE İMZA ATAN KİMİ İSİMLER
Adnan Özyalçıner, Adnan Serdaroğlu (Birleşik Metal-İş Gen. Bşk.), Prof. Ali Nesin, Anayasa Kadın Platformu, Atilay Ayçin (Hava-İş Gen. Bşk.), Prof. Ayşe Mumcu, Prof. Ayşe Öncü, Prof. Baskın Oran, Prof. Burhan Şenatalar, Prof. Büşra Ersanlı, Gazeteci Celal Başlangıç, Prof. Cengiz Güleç, Deniz Türkali, Ece Temelkuran, TTB Başkanı Prof. Gençay Gürsoy, Hikmet Çetinkaya, İsmail Beşikçi, Kazım Genç (Alevi Bektaşi Der. Fed. Gen. Sek.), Mehmet Soğancı (TMMOB Gen. Bşk.), Mustafa Öztaşkın (Petrol-İş Gen. Bşk.), Mustafa Türkel ( Tek Gıda-İş Gen. Bşk.), Nuray Mert, Orhan Miroğlu, Orhan Alkaya, Oya Baydar, Pınar Selek, Rıdvan Budak (Tekstil İşçileri Send. Gen. Bşk.), Prof. Rıfat Okçabol, Roni Margulies, Sami Evren (KESK Gen. Bşk.), Sennur Sezer, Süleyman Çelebi (DİSK Gen. Bşk.), Prof. Şebnem Korur Fincancı (TİHV Gen. Bşk.), Prof. Tahsin Yeşildere (Öğretim Üyeleri Der. Bşk.), Tarhan Erdem, Tarık Ziya Ekinci, Zübeyde Kılıç (Eğitim Sen Gen. Bşk.)
HSYK: DALGA GEÇİYORLAR
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkan Vekili Kadir Özbek, Anayasa değişiklik taslağıyla ilgili olarak, “...yüksek yargı ile dalga geçiyorlar” dedi. Özbek, “Yargının sorunlarına yanıt vermekten uzak, yargı içinde büyük sorunlar yaratacak ve öyle sanıyorum ki, yargıdan kamuoyunun milletin beklediği çözümlere çok uzak olan bir metindir” değerlendirmesinde bulundu.

YARGITAY: ELE GEÇİRİLME ÇABASI
Hükümetin 26 maddelik Anayasa değişiklik paketine en sert tepki Yargıtay’dan geldi. Başkan Gerçeker, “Taslak yüksek mahkemeleri devreden çıkarmaya çalışıyor. Düzenlemenin Anayasa’ya aykırılığı çok açıktır” dedi. Gerçeker şöyle konuştu: “Bu düzenlemeler şunu gösteriyor ki; yüksek yargının, yüksek mahkemelerin devreden çıkarılmak istenmesi, etkisinin azaltılmak istenmesi öngörülüyor.”

YARSAV: HEDEF BAĞIMLI YARGI
Hükümet tarafından muhalefet partilerine sunulan Anayasa değişikliği paketiyle ilgili, YARSAV başkanı da bir basın toplantısı düzenledi. YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Anayasa değişikliği taslağına ilişkin olarak, “Bu metin, bağımlı yargının en iyi ifade ediliş tarzıdır. Yargıya darbedir” dedi. Taslağın bir parti tarafından çıkarıldığını belirten Tarhan, bunun, Anayasa’ya ve kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olduğunu savundu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aldatmaca değil demokratik anayasa

SONRAKİ HABER

zama zingo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...