24 Mart 2010 00:00

Aldatmaca değil demokratik anayasa

AKP Hükümeti, yeni bir Anayasa değişikliği paketini TBMM gündemine getirdi. Muhalefet partileri ile Anayasa değişikliği taslağı üzerine görüşmelere başladı.

Paylaş

AKP Hükümeti, yeni bir Anayasa değişikliği paketini TBMM gündemine getirdi. Muhalefet partileri ile Anayasa değişikliği taslağı üzerine görüşmelere başladı. Meclis’te bulunan partiler pakete destek vermedi. Tartışmalara ilişkin Emek Partisi’nden de önemli bir açıklama geldi.
EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel imzasıyla yayımlanan açıklamada, paketin AKP’nin ihtiyaçlarına uygun hazırlandığına dikkat çekildi ve demokratik bir anayasa için olmazsa olmazlar sıralandı.
DEMOKRATİK SEÇİM DEMOKRATİK ANAYASA
Demokratik anayasanın, demokratik bir seçimle oluşturulacak Kurucu Meclis’in çalışması ve bu çalışmaya bütün halk kesimlerinin temsilcilerinin katılması ile yapılabileceğine dikkat çeken Tüzel, düzenlemenin bundan uzak olduğunu vurguladı. AKP’nin hedefinin, yargı üzerindeki etkisini artırmak olduğuna dikkat çeken Tüzel, “HSYK’nın yapısının değiştirilmesi, bu kuruldan adalet bakanı ve müsteşarının çıkarılmaması, AKP’nin bağımsız bir yargı istemediğinin kanıtıdır” değerlendirmesinde bulundu.
DEMOKRATİK ANAYASA İÇİN...
“Demokratik yeni bir anayasanın olmazsa olmaz unsurları bellidir” diyen EMEP, şu önerileri gündeme getirdi:
*Anayasanın girişi, demokrasiyi ve halk iradesini öne çıkaran hak ve özgürlükler üzerine vurgu yapan kısa bir metin olmalıdır.
*Anayasanın değiştirilemez, değiştirilmesi dahi teklif edilemez maddeleri olmaz. Toplumsal durum ve koşullara göre anayasaların bütün maddeleri değiştirilebilir.
*Yurttaşlık tanımı bir etnisiteye göre yapılmamalı, anayasal yurttaşlık olarak tanımlanmalıdır.
ÖZGÜRLÜKLERE ANAYASAL GÜVENCE
*Düşünce, ifade, basın, din ve vicdan, örgütlenme vb. özgürlükler kayıtsız ve koşulsuz olarak anayasada güvence altına alınmalıdır.
*Laiklik, devletin din işlerinden tamamen elini çekmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması, zorunlu din dersinin kaldırılması; devletin, bütün dinler ve mezhepler ile dine inanmayanlara eşit mesafede durması biçiminde yeniden düzenlenmelidir.
*Parasız eğitim, parasız sağlık, işsizlik ödeneği, konut hakkı, ücretli bir aylık yıllık tatil, haftada 35 saat işgünü, iki gün hafta sonu tatili, TİS ve grev, emeklilik hakkı vb. haklarla donatılmış sosyal devlet biçimi anayasada yer almalıdır.
ENGELLER KALDIRILMALI
*Başta Kürt halkı olmak üzere, bütün halkların ve azınlıkların dil, kimlik ve kültürlerini serbestçe geliştirebilmeleri güvence altına alınmalı, bölgesel yönetimlere olanak tanınmalı, herkesin anadille eğitimi sağlanmalıdır.
*Seçim sisteminin demokratikleşmesi, baraj gibi engeller kaldırılmalı, halk temsiliyeti anayasal güvenceye kavuşturulmalıdır.
*Parti kapatma anayasadan çıkarılmalıdır.
DARBE KURUMLARI KALDIRILSIN
*YÖK, RTÜK, MGK gibi kurumlar anayasadan çıkarılmalıdır.
*Genelkurmay Başkanlığı Savunma Bakanlığı’na bağlanmalı, askeri yargı kaldırılmalıdır.
*Hakimler Yüksek Kurulu demokratik bir biçimde kurulmalıdır.
*Askeri disiplin işlemleri de dahil olmak üzere bütün disiplin işlemleri yargı denetimine tabi olmalıdır.
*Üniversiteler özerk olmalı; öğretim üyeleri, öğrenciler ve çalışanlar tarafından yönetilmelidir.

DEMOKRATİK OLMAZ

Önerilerinin ardından taleplerin çoğaltılabileceğine dikkat çeken Tüzel, “Fakat yukarıda önemli bir kısmı belirtilen hususlar olmadan yapılan anayasa değişlikleri ile anayasanın demokratikleşeceğini savunmak mümkün olmayacaktır” dedi.
ÖNCEKİ HABER

YA BENİM İSTEDİĞİM GİBİ YA HİÇ

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa