24 Mart 2010 00:00

Giresun’da don fındığa zarar verdi

GİRESUN Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, geçtiğimiz günlerde yaşanan donun 2010 ürünü fındığına verdiği zararın boyutunun hafta sonuna kadar netleşeceğini söyledi.

Paylaş

GİRESUN Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, geçtiğimiz günlerde yaşanan donun 2010 ürünü fındığına verdiği zararın boyutunun hafta sonuna kadar netleşeceğini söyledi.
Akbaşlı, yaptığı açıklamada, Giresun’da 18 Mart’ı 19 Mart’a bağlayan gece don yaşandığını hatırlattı. Donun özellikle yüksek kesimdeki fındık bahçelerine önemli hasar verdiğini vurgulayan Akbaşlı, orta kolda ise çok ciddi olmasa da don hasarının meydana geldiğini aktardı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan donun 2010 ürünü fındığına verdiği zararın boyutunun hafta sonuna kadar netleşeceğini ifade eden Akbaşlı, “Don nedeniyle 2010 ürünü fındığında oluşan hasarın belirlemesi noktasında bekleme arifesindeyiz. Don hadisesinin gerçekleşmesinden geçecek bir hafta süre içerisinde donun etkilerini bahçelerde görebileceğiz. Fındık dallarındaki yaprakları ürünün dona uğrayıp uğramadığının bize en iyi göstergesi olacak. Bahçelerde yaprakların rengi ve şekli bize donun afetinin boyutunu gösterecektir. Bu hafta sonu donun verdiği zararları en iyi şekilde görebileceğiz.” dedi.
Giresun’da donun yeni mahsul fındığında afete neden olduğunu dile getiren Akbaşlı, “Evet fındıkta bir afet oldu. Ama bu afetin derecesi nedir? Mahsulün ne kadarını yok etmiştir? Şu an bunu söylemek mümkün değil. Hafta sonuna kadar beleyip sonucu göreceğiz.” diye konuştu. (GİRESUN)
ÖNCEKİ HABER

Süt fiyatı düşüşe geçti

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa