24 Mart 2010 00:00

Halk sağlığı özel hastanelere feda ediliyor

Sağlıkta dönüşüm, aile hekimliği, Kamu Hastane Birlikleri Yasası adı altında halk sağlığına yönelik saldırılar devam ediyor.

Paylaş

Sağlıkta dönüşüm, aile hekimliği, Kamu Hastane Birlikleri Yasası adı altında halk sağlığına yönelik saldırılar devam ediyor. AKP Hükümeti, tüm sağlık hizmetlerinin paralı hale gelmesi için elinden gelen tüm olanakları kullanıyor.
Sağlık ocakları, semt poliklinikleri kapatılarak ya da devre dışı bırakılarak, özel hastanelere rant alanı açılıyor. Özel sağlık kabinleri, tıp merkezleri, özel dispanserler, küçük ve orta büyüklükte özel hastaneler, emekçi mahallelerinde mantar gibi çoğalıyor. Semt sağlık ocakları, artık reçete ve ilaç yazımında başka teşhis ve tedavi için kullanılamaz duruma getirilmiş durumda. Emekçiler, oturdukları mahallelerde ancak ilçe sınırları içinde kilometrelerce uzaklıktaki hastanelerde sağlık hizmeti alabiliyor. Sağlık ocakları hizmet vermede son derece yetersiz. Sağlık ocaklarının yetersizliğinden en çok özel sağlık kuruluşları yararlanıyor.
TEK SAĞLIK OCAĞI
İstanbul Kartal ilçe sınırları içinde en büyük mahallerden biri olan Soğanlık’ta tek sağlık ocağı var. Soğanlık Sağlık Ocağı, geçici olarak son derece yetersiz bir binada hizmet vermeye çalışıyor. Toplam dört mahalleden oluşan Soğanlık’ta aslında dört ayrı sağlık ocağına ihtiyaç var. Bugüne kadar, mahalle halkının, mahalle muhtarlarının tüm girişimlerine rağmen henüz tam teşekküllü bir hastane açılmamış. Özellikle mahalle muhtarlarının girişimleri ile açılması istenen tam teşekküllü Kızılay hastanesi, sürüncemede bırakılmış. Sağlık ocağı için ya da semt polikliniği için tahsis edilen yerde ise bugün Özel Medipol Tıp Merkezi, paralı sağlık hizmeti veriyor.
Soğanlık halkı, Yeni Mahalle ana cadde üzerinde bulunan Medipol Tıp Merkezi’nin yerinin Belediyeye ait olduğunu ve AKP’li eski Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından bu hastaneye verildiğini iddia ediyor. Soğanlık halkı, tam teşekküllü poliklinik için tahsis edilen yerin ihalesinin iptal edildiğini belirterek, ihalenin kesinleşmişken iptal edilmesine bir anlam veremiyor
SEMT POLİKLİNİKLERİ ÇOĞALTILMALI
Tek sağlık ocağı ile ucuz kaliteli sağlık hizmeti verilmeyeceğine dikkat çeken Kemal Uzun ise “Sağlık ocağımız son derece ilkel ve yetersiz. Oradaki sağlık personeli bunun suçlusu değil. Semt poliklinikleri çoğaltılmalıdır. Özel hastanelerle insanlar sömürülüyor. Bence de tam teşekküllü Kızılay hastanesi şart. Medipol Tıp Merkezi’nin yeri Kartal Belediyesi’ne ve halkına devredilmelidir” diye konuştu.
SAĞLIK PARASIZ OLMALI
SSK emeklisi olan Dursun Kaçmaz da tek sağlık ocağı ile halka sağlık hizmeti verilemeyeceğini söyleyerek, “Sıra bekliyoruz. İlaçlarımızı yazdıramıyoruz. Sağlık ocağında oturacak bir salon bile yok. 4 lira muayene parası alınıyor insanlardan. Diğer büyük hastanelerde bu ücret daha fazla. Sağlık parasız olmalı. Herkese adil, eşit sağlık hizmeti hakkı tanınmalı. Semtte büyük bir hastane kurulmalıdır. Kartal Belediyesi bu talebi göz önünde bulundurmalı” şeklinde konuştu.
Emekli Memur Halime Suzan Saygı, sağlık ocaklarının durumunun insana yakışır bir vaziyette olmadığını ve hükümetin de bunu bilerek yaptığını dile getirerek, “Medipol ve onun gibi sağlık kuruluşları ile özel ilaç firmaları rant vurgunu yapıyor. Bize ait Medipol Tıp Merkezi yeri, halka geri verilsin. AKP istediği yandaşına önüne ne geliyorsa veriyor. Bir gün halk bunun hesabını soracak. Kartal’daki hastanelere gidip gelmeye gücümüz yetmiyor. Bunun için semt hastanesi lazım. Muhtarlarımızla el birliği yapıp bunu başaracağız” dedi.
PARAN YOKSA HALİN YAMAN
Bağ-Kur emeklisi Dinçer Aydın, ‘Halimiz yaman’ diye başlıyor söze. Hükümetin, paran yoksa, arkanda kimse yoksa insanlara ‘öl’ dediğini belirten Aydın, “Hastanelerde gördüğüm manzara bu. Bir sürü formalite çıkarıyorlar. Komşum, heyet raporu için 200 TL verdi. Yazık. Sağlık ocağı binamız çok kötü. Doğru dürüst personel yok. Halkın sağlığı ile oynamasınlar” diyor.
Sigortalı olmasına rağmen hastanelerde süründüğünü belirten işçi Ramazan Demirlek, “Sigortası olmayanların vay haline! Bir an önce Soğanlık’ta bir hastane kurulmalı. Medipol’ün yerine tam teşekküllü bir hastane yapılmalı. Geri versinler” dedi.
Sigortası olmadığını belirten ev kadını Füsun Ocak, “Sağlık ocağından da, öteki hastanelerden de şikayetçiyim. Her şeye para istiyorlar. Göz için Kızılay hastanesine gittim. 18 TL muayene parası aldılar. Sağlık ocağı sadece ilaç yazıyor. Olan bize oluyor. Üç kuruşumuz varsa onu da özel hastanelere veriyoruz. Sağlıkta da resmen soyuluyoruz. İlaç alacak gücümüz yok” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

‘TAM TEŞEKKÜLLÜ HASTANE İSTİYORUZ’
Soğanlık Orta Mahallesi Muhtarı Selim Coşar, yoğun bir nüfusu olan bir yer için tek sağlık ocağının yetmeyeceğini söylüyor. Muhtarlar olarak, halk olarak Sağlık Grup Başkanlığı’na müracaat ettiklerini belirten Coşar, “Güya her mahalleye sağlık ocağı yapacaklardı ama yapmadılar. Sağlık ocağı sadece ilaç yazmak için kullanılıyor. Kışın halk mağdur oluyor. Semt polikliniği olsa daha iyi olur. Sadece sağlık değil, ulaşım ve haberleşme de büyük sorunlarımız arasında. Koca semt PTT şubesinde iki personel çalışıyor. Baz istasyonları halk sağlığını tehdit ediyor. Ama sağlık sorunu elbette en büyük sorunumuz. En az 4 sağlık ocağı olmalı ya da tam teşekküllü semt polikliniği” diye konuştu
Sağlık sorununun en büyük sorunlardan biri olduğunu dile getiren Soğanlık Yeni Mahalle Muhtarı Haydar Uzun, “İddia ediyorum, Soğanlık’ın nüfusu 150 bindir. İşçi semtidir. Tam teşekküllü hastane istiyoruz. Burası Bağdat Caddesi, Kadıköy değil. Sağlık raporu için insanlarımız Kartal’ın birçok noktasındaki hastanelere gidiyor. Medipol Tıp Merkezi’nin yeri Kartal Belediyesi’ne ait. İlaç firmaları ile kol kola burada Medipol Tıp Merkezi kollanıyor. Biz tam teşekküllü Kızılay hastanesi açılsın istiyoruz. Bir milletvekili çıkarabilecek gücümüz var. Bunu halk için kullanacağız” dedi.

Haşim Demir
ÖNCEKİ HABER

EMEKLİLER KESİNTİLERİ GERİ İSTİYOR

SONRAKİ HABER

İrfan Kaplan: Saadet Harmancı'nın yaşadıklarına maruz kalan yüz bin öğretmen daha var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa