24 Mart 2010 00:00

HUKUK KÖŞESİ

SORU: İşveren, işleri kötü gittiği gerekçesiyle ücretlerimizi zamanında ödeyemiyor. Taksit taksit veriyor....

Paylaş

SORU: İşveren, işleri kötü gittiği gerekçesiyle ücretlerimizi zamanında ödeyemiyor. Taksit taksit veriyor. İşyerinden ayrılmak istiyorum. Öğrendiğim kadarıyla, ücretimi bordroda asgari ücret üzerinden göstermiş, fakat ben daha yüksek ücret almaktayım. Nitelikli bir eleman olarak çalışıyorum. Bu durumda dava açarsam aradaki ücret farkını alabilir miyim?
CEVAP: İş Kanunu’nun 24. maddesinin II/e bendi gereğince, işveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse, işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshetme hakkına sahiptir. Böyle bir durumda işçinin kıdem tazminatı kendisine ödenmek durumundadır. Ayrıca, bunun yanında birikmiş ücret alacaklarınızı da tahsil etmeniz mümkündür.
Ancak, almış olduğunuz ücretin miktarı, birikmiş ücret alacaklarınızın tespitinde ve ayrıca eğer şartları oluşmuş ise (sorunuzda bu durum anlaşılamamaktadır) kıdem tazminatınızın brüt ücret üzerinden hesaplanması sebebi ile önemlidir. Ücret, sadece işverenin ücret bordroları ile ispatlanma sınırlılığı taşımamaktadır. Ücretin miktarının bordroda belirtilen meblağdan fazla olduğunu siz de her türlü delil ile ispatlama hakkına sahipsiniz. Ayrıca Yargıtay, vermiş olduğu kararlarda, kalifiye bir işçinin asgari ücretle çalıştığını gösteren imzalı ücret bordrolarına itibar edilemeyeceğine ve bu nedenle emsal ücret araştırması yapılması gerektiğine dair kararlar vermektedir. Dolayısıyla dava açmanız ve ücretinizin bordroda yazan meblağdan yüksek olduğunu ispatlayabilmeniz durumunda, ödenmemiş ücretlerinizi tespit edilen meblağ üzerinden alabilirsiniz.
DEVRİM AVCI
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maliye emekçileri 25 Mart’a hazır

SONRAKİ HABER

Köylüler leylekler için yuva yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...