24 Mart 2010 00:00

Maliye emekçileri 25 Mart’a hazır

Gelir İdaresi Yasası’nın çıkmasının üzerinden beş yıl geçti. Maliye Bakanlığı “gelir” ve “gider” olarak ikiye ayrıldı.

Paylaş

Gelir İdaresi Yasası’nın çıkmasının üzerinden beş yıl geçti. Maliye Bakanlığı “gelir” ve “gider” olarak ikiye ayrıldı. Aradan geçen zamanda maliye emekçilerinin sorunları, çözülmek bir yana, artarak devam etti. Yasanın gerekçelerinin aksine, denetlenen işyeri sayısı artmazken, tahakkuk ve tahsilat oranlarında da ilerleme olmadı. Diğer yandan yasa, maliye emekçilerine esnek ve kuralsız çalışmayı dayattı. 25 Kasım ve 4 Şubat grevinde sorunlarına çözüm isteyen emekçiler, 25 Mart Perşembe günü (yarın) yarım gün iş bırakarak bir kez daha taleplerine dikkat çekecekler.
MALİYECİNİN SAĞLIĞI BOZULDU
BES Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Fikret Aslan, Maliye Bakanlığı’ndaki yeniden yapılanmanın bütün faturasının maliye emekçilerine çıkartıldığını belirterek, bu faturayı daha fazla ödememek için yarım gün hizmet üretmeyeceklerini söyledi. Yeniden yapılanmanın ardından personel sayısı azalırken, iş yoğunluğunun arttığını anlatan Aslan, “Kesintisiz hizmet” adı altında “öğle çalışması” başta olmak üzere esnek ve kuralsız çalışma uygulamalarının dayatıldığını ifade etti.
Uzayan mesailer ve hafta sonu çalışmaları nedeniyle maliye emekçilerinin sosyal hayatının kalmadığını belirten Aslan, “Yoğun çalışma temposu içerisinde onlarca arkadaşımız kalp krizi geçirerek hayatlarını kaybettiler. Eş ve çocuklarıyla birlikte olamamak arkadaşlarımızın aile düzenlerini ve psikolojilerini bozmuştur” dedi.
Performans ölçümleri ile emekçilerin birbirleriyle yarıştırılarak, dayanışmanın yok edilmek istendiğini ifade eden Aslan, “uzmanlaşma” üzerinden ücret farklılıkları yaratılarak, aynı işi yapan emekçilerin kendi aralarında bölündüklerini dile getirdi. Gelir Uzmanlığı sınavlarının ardından binlerce maliyecinin kuruma dava açtığını hatırlatan Aslan, kurumun kendi personeliyle kavgalı hale geldiğini söyledi.
25 KASIM’DAN 26 MAYIS’A
Süreç içerisinde taleplerinin görmezden gelindiğine dikkat çeken Aslan, “Köklü bir örgütlenme ve mücadele geleneğine sahip olan maliye emekçileri bu saldırıların üstesinden gelmeyi bilecektir” dedi. Aslan, haklı talepleri için 25 Mart’ta yetkilileri uyaracaklarını belirterek, “Önümüzdeki süreçte TEKEL işçilerinin açmış olduğu yoldan mücadelemizi yükseltmeliyiz. Bütün emek örgütleriyle yaygın, kitlesel ve birleşik bir 1 Mayıs için şimdiden çalışmalara başlamalıyız. 25 Kasım ve 4 Şubat’tan ders çıkararak 26 Mayıs’a hazırlanmalıyız” diye konuştu.
‘KAOS YARATILDI’
Maltepe Vergi Dairesi İşyeri Temsilcisi İsmet Meydan da yeniden yapılandırmanın göz boyama ve sermaye çevrelerine hoş görünme çabasından öteye gidemediğini vurguladı. Mükellefi müşteri, hakları gasbedilen emekçileri de “iç müşteri” olarak gören bir anlayışın hakim olduğunu belirten Meydan, birçok özel bankada bile uygulanmayan “öğle tatili çalışması”nın esnek çalışmanın bir adımı olduğunu söyledi. Çalışanlar arasında arkadaşlık ve dayanışma yerine rakip ve rekabet duygusunun hakim kılınmak istendiğini kaydeden Meydan, performans ölçmek için istenen istatiksel bilgilerin esas işlerin önüne geçtiğine dikkat çekti. Meydan, uygulamaların çalışanların insani ihtiyaçlarını yok sayan bir anlayışla hayata geçirildiğini dile getirdi. Ücretlerin arttırılmaması nedeniyle çalışanların fazla mesaiye mecbur edildiğini ifade eden Meydan, “Elbette ki çalışanların taleplerini ve halkın ihtiyaçlarını dikkate almayan kimi çevreleri ve işbirliği içerisinde oldukları uluslararası kurumları memnun etmeye çalışan dayatmaların bu alanda yarattığı kaostur. Başarı şansı da bulunmamaktadır” dedi.
‘YOLU AÇACAK’
Mithatpaşa Vergi Dairesi İşyeri Temsilcisi Ercan Erdoğan da, 2005 yılından bu yana performans ve toplum kalite yönetimi uygulamaları ile çalışanların yalnızlaştırıldığına dikkat çekti. Personel yetersizliğine rağmen emekli olanların yerlerine yeni kişiler istihdam edilmediğini belirten Erdoğan, “mükellef hakları” ile çalışanların kendini ifade etme olanaklarının kalmadığını, itiraz edenlerin de fazla mesai ücreti tehdit edilerek mesaiye zorlandığını anlattı. “Uzman/Uzman olmayan” ayrımı ile aynı serviste, aynı işi yapan emekçiler arasında ücret ayrımı yapıldığını ifade eden Erdoğan, 25 Mart’ta yapacakları yarım günlük iş bırakmanın diğer emek güçleriyle birlikte 26 Mayıs’ta yapılacak daha güçlü eylemlerin yolunu açacağını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTEDİLER

İSTANBUL’da BES İstanbul 1 No’lu Şube üyeleri, Kocasinan Vergi Dairesi Başkanlığı önünde eylem yaptı. BES üyeleri, ek ücretlerin artırılması, emekli aylıklarının eklenmesiyle birlikte, performansa göre ücret belirlemelerinin geri çekilmesini istediler.
Sözleşmeli ve farkı statülerde eleman alınmasına karşı çıktıklarını belirten, personel açığının güvenceli personelin işe alınmasıyla kapatılmasını talep eden BES İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Dursun Doğan, 25 Mart’ta ülke genelinde yarım gün iş bırakacaklarını ve Maliye Bakanlığı önünde oturma eylemi düzenleyeceklerini söyledi. Doğan, tüm maliye emekçilerini iş bırakma eylemine katılmaya çağırdı. (İSTANBUL)


Turnike dayatmasına tepki sürüyor

SGK çalışanları, esnek ve kuralsız çalışma dayatmasına ve işyerlerinde kurulan turnikelere karşı yine kurum başkanlığı önünde eylem yaptılar. BES Genel Sekreteri Döndü Taka Çınar, kaynakların kamera ve kart sistemlerine harcanması yerine, SGK emekçilerinin çalışma koşullarını iyileştirmeye harcanması gerektiğini vurguladı.
BES Ankara şubelerinin çağrısıyla dün SGK başkanlık binası önünde bir araya gelen sosyal güvenlik emekçileri, “İnsanca yaşamak istiyoruz” dediler. Burada konuşan BES Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Fikret Aslan, SGK binalarının turnike ve kameralarla donatılarak, esnek çalışmanın altyapısının oluşturulduğunu söyledi. “İşyerlerimiz bizim için bir tehdit alanı ya da güvenlik problemi olan yerler değildir. Turnikeler, mesaiye giriş-çıkışları kontrol aracı olarak kullanılmamalıdır” diyen Aslan, SGK yönetimini, turnikelerin güvenlik amacıyla kurulduğu aldatmacasından vazgeçmeye çağırdı. Promosyon gelirlerinin tamamının SGK emekçilerine dağıtılmamasına da tepki gösteren Aslan, kölece çalışma koşulları düzeltilip turnikeler kaldırılmadığı sürece, fazla mesaiye kalmayacaklarını söyledi. Aslan, sorunları çözülmezse işyerlerini eylem alanına çevireceklerini bildirdi.
BES Genel Sekreteri Döndü Taka Çınar da, hükümetin Sosyal Güvenlik Reformu adını verdiği uygulamaların, halkın sağlık ve sosyal güvenlik hakkını gasp etmek olduğunun her geçen gün daha net görüldüğünü söyledi. Birçok işyerinde emekçilerin çalışabileceği yeterli alan bile olmadığını, SGK çalışanlarının balkondan bozma işyerlerinde çalıştırıldığını anlatan Çınar, yangın tertibatı bile olmayan işyerlerine turnikeler koyulduğuna dikkat çekti. Çınar, SGK yönetimine, “Buraya harcadığınız paraları neden insanların çalışma koşullarını iyileştirmek için kullanmıyorsunuz” sorusunu yöneltti.
Sendikadan bir heyet, taleplerini içeren dilekçeleri SGK yönetimine sundu. Bina önünde bir süre oturma eylemi yapan SGK emekçileri, yarın iş bırakacak olan maliye emekçilerine desteklerini, alkış ve sloganlarla gösterdiler.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Esenyurt’ta çalışmalar sürüyor

SONRAKİ HABER

Üniversite öğrencileri 56 kentte mutsuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa