24 Mart 2010 00:00

Kürt siyasetçiler yargı kıskacında

ANAYASA değişikliği tartışmanın yoğunlaşması, Kürt siyasetçilere yönelik ‘yargı kıskacını’ da yeniden gündeme getirdi.

Paylaş

ANAYASA değişikliği tartışmanın yoğunlaşması, Kürt siyasetçilere yönelik ‘yargı kıskacını’ da yeniden gündeme getirdi. Hükümetin ‘açılım’ olarak ilan ettiği süreçle birlikte aralarında halkın oylarıyla seçilmiş siyasetçilerin de bulunduğu 1500 Kürt siyasetçi tutuklandı. Binlerce kişi hakkında yüzlerce yıllık ceza istemiyle açılan davalar ise sürüyor. 20 BDP’li vekil için şimdiye kadar toplam 406 fezleke hazırlandı. 20 vekil için 1777 yıl hapis isteniyor.
AKP’nin ‘demokrasi’ adına yaptığını öne sürdüğü Anayasa değişikliği tartışmasında Kürt siyasetçiler üzerindeki baskılara son verilmesine ilişkin herhangi bir düzenleme yer almazken, ‘yargı kıskacı’ devam ediyor. Daha önce Meclis’ten atılan, tutuklanan Kürt siyasetçiler açısından değişen bir şey yok. Kürt siyasetçileri dile getirdikleri düşüncelerinden dolayı, tutuklanıyor, siyasi yasaklı hale getiriliyor, adli kontrole tabii tutuluyor o da yetmeyince yüzlerce yıl hapis istemleriyle yargılanıyor.
BASKILAR HIZ KESMEDİ
Özellikle 29 Mart 2009 tarihindeki yerel seçimlerden sonra yargı Kürt siyasetçiler üzerindeki baskısını daha arttırdı. 14 Nisan’da başlayan, daha sonra 24 Aralık tarihlerindeki operasyonlarla aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu 1500 Kürt siyasetçi elleri kelepçelenerek, ‘KCK üyesi olmak’ suçlamasıyla tutuklandı. Bu operasyonlar kapsamında BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tutuklanmasa da, hem ‘KCK üyesi olmak’ gerekçesiyle hem de yaptığı konuşmalardan dolayı hakkındaki davalar sürüyor. 2 Mart 1994’te milletvekili iken tutuklanan DEP Eski Başkanı Hatip Dicle yeniden tutuklanırken, şimdi Siirt Belediye Başkanı olan Selim Sadak ile siyasi yasaklı Leyla Zana hakkında yine yüzlerce yıllık ceza istemiyle açılan davalar sürüyor. Ancak, ‘yargı kıskacı’nın en fazla yoğunlaştığı kişiler, Kürt vekiller oldu. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde bağımsız milletvekili olarak seçimlere giren ve Meclis’te grup kuran BDP’li vekiller hakkında hemen hemen yaptıkları her açıklamadan dolayı dava açılıyor. Milletvekili dokunulmazlıkları bulunmasına rağmen Anayasa’nın 14. maddesi gerekçe gösterilerek, BDP’li vekillerin yargılanmasına devam ediliyor.
FEZLEKELER, HAPİSLER
Kürt vekillerin Meclis’te olduğu 2.5 yıllık dönem boyunca, haklarında toplam 406 fezleke hazırlandı. Meclis Başkanlığı’na gönderilen ve işleme konulup konulmamasıMeclis Başkanı’nın inisiyatifinde olan fezlekeler işleme konuluyor ve bu yüzden vekiller duruşmalara çağrılıyor. Şimdiye kadar DTP Eski Vekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP Milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Emine Ayna ve Sebahat Tuncel hakkında ifade vermedikleri gerekçesiyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘zorla getirilme kararı’ verildi. Türk ve Tuğluk vekillikleri düştüğü için ifadeye giderken, BDP’li vekiller, ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle ifade vermeyi reddediyor. Hazırlanan 406 fezleke ile BDP’li vekiller hakkında toplam 1777.5 yıl hapis cezası isteniyor.
AĞIZLARINI AÇSALAR SUÇ
Hazırlanan fezlekelerin büyük çoğunluğunun gerekçesi; ‘Örgüt propagandası yapmak.’ Bu gerekçeyle vekiller hakkında 157 adet fezleke hazırlandı. Bunu ‘Sayın Öcalan’ diyerek ‘Suçu suçluyu övmek’, ‘Kürtçe propaganda’ yapmak, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’, ‘Örgüt üyesi olmak’, ‘Gösteri yürüyüşlerine muhalefet’, ‘Görev yaptırmamaya direnmek’ gibi gerekçelerle hazırlanan fezlekeler izledi. Dikkat çeken bir başka nokta ise BDP’liler hakkında açılan fezlekeler sadece siyasi amaçlı ve ifade beyanına dayanan fezlekeler.
(ANKARA)

FEZLEKE VE HAPİS KUŞATMASI

BDP hukuk komisyonunun verilerine göre; Emine Ayna 51 fezleke ile hakkında en çok fezleke hazırlanan vekil olurken, Ayna’yı 42 fezleke ile Özdal Üçer takip ediyor. Yine bu fezlekelerle birlikte Ayna için 283 yıl hapis cezası istenirken, Üçer hakkında 231 yıl, Fatma Kurtulan hakkında 134.5 yıl hapis cezası isteniyor. Hazırlanan 406 fezleke ile BDP’li vekiller hakkında toplam 1777.5 yıl hapis cezası isteniyor. İşte BDP’li vekiller hakkında hazırlanan fezlekeler ile istenen cezalar:
İbrahim Binici: 32 fezleke ile 60 yıl hapis cezası isteniyor
Ayla Akat Ata: 26 fezleke ile 92 yıl hapis cezası isteniyor
Osman Özçelik: 25 fezleke ile 57 yıl hapis cezası isteniyor
Bengi Yıldız: 24 fezleke ile 102 yıl hapis cezası isteniyor
Fatma Kurtulan: 21 fezleke ile 134.5 yıl hapis cezası isteniyor
Hamit Geylani: 22 fezleke ile 78 yıl hapis cezası isteniyor
Gülten Kışanak: 17 fezleke ile 68 yıl hapis cezası isteniyor
Sevahir Bayındır: 21 fezleke ile 92 yıl hapis cezası isteniyor
Nezir Karabaş: 14 fezleke ile 45.5 yıl hapis cezası isteniyor
Nuri Yaman: 12 fezleke ile 65 yıl hapis cezası isteniyor
Pervin Buldan: 23 fezleke ile 102 yıl ceza isteniyor
Sebahat Tuncel: 19 fezleke ile 64 yıl hapis isteniyor
Selahattin Demirtaş: 14 fezleke ile 44 yıl ceza isteniyor
Sırrı Sakık: 16 fezleke ile 40 yıl ceza isteniyor
Şerafettin Halis: 16 fezleke ile 51 yıl ceza isteniyor.
Akın Birdal: 4 fezleke ile 68.5 hapis cezası isteniyor
Hasip Kaplan: 7 fezleke ile 14 yıl hapis isteniyor
Vekillikleri düşürüldüğü için fezlekeleri işleme konulan DTP’nin yasaklı Eş Başkanı Ahmet Türk hakkında 68.5 yıl, Aysel Tuğluk hakkında 71 yıl hapis cezası isteniyor.

Tutuklu siyasetçiler AİHM yolunda

BİRÇOK ilde düzenlenen eş zamanlı baskınlarda gözaltına alınarak tutuklanan 53 Kürt siyasetçi, avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.
14 Nisan 2009 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan ve aradan geçen bir yıla rağmen hâlâ hakim karşısına çıkarılmayan kapatılan DTP’nin yönetici ve üyeleri, uğradıkları hak ihlallerine ilişkin AİHM’e başvurdu. Aralarında kapatılan DTP’nin Eş Başkan Yardımcıları Selma Irmak, Bayram Altun ve Kamuran Yüksek’in de bulunduğu 53 Kürt siyasetçi, Avukatları Reyhan Yalçındağ ve Cihan Aydın aracılığıyla yaptıkları başvurunun gerekçesinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kişi güvenliği ve özgürlüğü hakkını düzenleyen 5. Maddesi, adil yargılanma hakkını düzenleyen 6. Maddesi, işkence ve kötü muamele yasağını düzenleyen 3. Maddesi ile ayrımcılık yasağını düzenleyen 14. Maddesinin ihlal edildiğini belirttiler. 11 ayı aşkın bir süredir tutuklu bulunan DTP’liler ve avukatları, gizlilik kararının devam etmesi nedeniyle halen dosyayı inceleme şansı bulamadı. Herhangi bir mahkeme yapılmaksızın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi, adil yargılama ilkesinin ihlal edilmesi olarak yorumlanırken, bu uygulamanın kötü muamele ve ayrımcılık anlamına geldiği belirtildi. Öte yandan avukatlar diğer tutuklu siyasetçiler için de AİHM’e gitmeye hazırlandıklarını belirttiler. (DİYARBAKIR)ÖNCEKİ HABER

Çemen işçileri etkili kararlar bekliyor

SONRAKİ HABER

Ceylanpınar'da patlama: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa