Çocukların öldürülmediği bir ülke için...

DİYARBAKIR Eğitim Sen tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Geleneksel Abdullah Duran Öykü Yarışması”nın sonuçları açıklandı.


DİYARBAKIR Eğitim Sen tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Geleneksel Abdullah Duran Öykü Yarışması”nın sonuçları açıklandı.
Yarışmanın sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Şube Yöneticisi Yusuf Karadaş, öykü yarışmasının, 2006’da 28 Mart ve 1 Nisan tarihleri arasında yaşanan olaylarda, kolluk kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu ölen çocuklara adandığını belirtti. Abdullah Duran’ın da 28 Mart olaylarında daha 9 yaşındayken öldürüldüğünü söyleyen Karadaş, çocukların öldürülmediği bir ülke, halklar arasında barış ve kardeşliğin geliştirilmesi amacıyla yarışmanın Kurmanci, Dımıli ve Türkçe olmak üzere 3 dalda yapıldığını ifade etti.
Karadaş, ödüllerin 28 Mart’ta Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda kazananlara verileceğini belirtti. Kurmanci dalında Ayşe Dertli, “Mevan” öyküsüyle birinciliği; Ahmed Roniar, “Dewsa ramusanen te” ile ikinciliği; Kasım Karataş, “Qerina jıyane” ile üçüncülüğü; Ali Koç, Şeyho Filik ve Çiğdem Baran ise mansiyon ödülü kazandı. Türkçe dalında Mehmet Şarman, “Üç kelime” öyküsüyle birinciliği; Kemal Varol, “Kadeş Savaşı” ile ikinciliği; Alişer Avcı, “Çıkmaz” ile üçüncülüğü; Eylem Ata Güleç, Kübra Aksoy ve Sami Özbil ise öyküleriyle mansiyon ödülü kazandı. Kürtçenin Dımıli lehçesinde ise ödülü Ali Aydın Çiçek kazandı.
(Diyarbakır/EVRENSEL)www.evrensel.net