24 Mart 2010 00:00

’TEN KUDÜS İŞGALİNİ SAVUNMA KONFERANSI

İSRAİL Başbakanı Benyamin Netanyahu, tüm tepkilere rağmen Kudüs’te devam eden yerleşim inşaatları kararını...

Paylaş

İSRAİL Başbakanı Benyamin Netanyahu, tüm tepkilere rağmen Kudüs’te devam eden yerleşim inşaatları kararını, “Yahudi halkı Kudüs’ü 3 bin yıl önce inşa ediyordu, bugün de inşa ediyor. Kudüs, bir yerleşim yeri değil, o bizim başkentimiz” sözleriyle savundu.
İsrail’in, Doğu Kudüs’te yeni yerleşim inşası projesi nedeniyle ABD’nin eleştirilerine maruz kaldığı bir dönemde Washington’u ziyaret eden Netanyahu, İsrail yanlısı etkin lobi grubu Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) toplantısında yüzlerce kongre üyesi ve senatörün de aralarında bulunduğu yaklaşık 8 bin kişiye seslendi.
Netanyahu, ziyaretinin ilk gününde yaptığı konuşmada, Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşimlerinden Ramat Şlomo’daki genişleme projesi nedeniyle ABD ile ilişkilerinde son dönemde yaşadıkları sorunlarla ilgili olarak, “Dünyanın en büyük ulusu” diye nitelendirdiği ABD ile İsrail arasındaki dostluk bağlarının devamına güven duyduğunu ifade etti.
İsrail’in Doğu Kudüs’te inşa ettiği mahallelerin kentin “ayrılmaz” bir parçası olduğunu iddia eden Netanyahu, buraların herhangi bir barış anlaşmasında da İsrail’in parçası olmaya devam edeceğini söyledi. Buralardaki inşaat faaliyetlerinin iki devletli bir çözüm olasılığını hiçbir şekilde engellemediğini öne süren Netanyahu, Kudüs’ün herhangi bir bölgesinde inşaat yapmaya hakları olduğunu savundu.
Tüm İsrail hükümetlerinin 1967 yılından beri kentin “Yahudi mahallelerinde” inşaat faaliyetinde bulunduğunu, bunu herkesin bildiğini kaydeden Netanyahu, “Amerikalılar, Avrupalılar, İsrailliler, Filistinliler, herkes biliyor ki bu mahalleler herhangi bir barış anlaşmasında İsrail’in parçası olacak. Dolayısıyla, buraların inşası hiçbir şekilde iki devletli çözüm olasılığını engellemiyor” diye konuştu.
CLINTON İSRAİL’İ ELEŞTİRDİ AMA...
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise aynı toplantıda yaptığı konuşmada, Netanyahu’nun sözlerinin aksine, İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki yerleşim politikasını eleştirerek, bu tip faaliyetlerin Filistinlilerle barış görüşmelerini tehlikeye attığı uyarısında bulundu.
Ancak Clinton, İsrail’in güvenliği ve geleceğinin korunmasında sarsılmaz kararlılık içinde olduklarını vurgulamayı da unutmadı.
Clinton, ABD’nin İsrail’in yeni yerleşim planını kınamasını “gururu kırıldığı” için değil bu tür yerleşim planlarının iki devletli çözümü amaçlayan barış görüşmelerini tehlikeye sokmasından dolayı olduğunu söyledi.
Netanyahu’nun “Bizim için Kudüs’te inşaat yapmanın Tel Aviv’de yapmaktan farkı yok.” sözlerine Clinton şöyle cevap verdi: “Statüko tüm taraflar için sürdürülemez. Bu durum sadece şiddet ve gerçekleşemeyen umutlar vaat ediyor. Başka bir yol daha var. Tüm bölge halklarının güvenliğini ve refahını vaat eden bir yol. Bunun için İsrail de dahil tüm tarafların zorlu ama gerekli seçimler yapması gerekiyor.” (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Almanya ile Yunanistan yardım konusunda hemfikir

SONRAKİ HABER

HDP: Rojava Devrimi başka bir yolun olduğunu mümkün gösteriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa