24 Mart 2010 00:00

Munzur Baba devam ediyor

TUNCELİ’DE bahar mevsiminin bereketli geçmesi için mitolojide bölgenin Alevilik inancına göre, doğada olan “Munzur Baba” için düzenlenen etkinlikler devam ediyor.

Paylaş

TUNCELİ’DE bahar mevsiminin bereketli geçmesi için mitolojide bölgenin Alevilik inancına göre, doğada olan “Munzur Baba” için düzenlenen etkinlikler devam ediyor. Kutsal yer olarak bilinen Munzur Baba’nın kaldığı mekan Gözeler ve akıntısı olan Munzur’u korumaya çağıran vatandaşlar, yapılan barajların felaketinden korunmak için ateşler yakarak etrafında semaha dönüyor.
Tunceli’de yapılan barajlara karşı kentte sivil toplum örgütleri bir yandan “Baraj karşıtı” eylemler düzenlerken, diğer yandan yörenin inancı olan kutsal mekanlar ziyaret edilerek, doğayı temsil ettiği sanılan Munzur Baba’dan yardım istiyor. Bahar’ın bolluk ve bereket içerisinde geçmesi için her yıl mart ayında Kutsal mekanlarda şenlikler yaparak Munzur Baba’nın mekanı olan ve Munzur Nehri’nin kaynağı Gözeler pınarlarında yapılan şenliklerde barajlara karşı taşlar üzerinde mum ve ateşler yakılarak semah tutuluyor. 15 Mart’tan bu yana kutsal kabul ettikleri ziyaretlere akın eden vatandaşlar, binlerce yıllık gelenekleri olan doğanın kutsallığına inandıklarını ve doğaya zarar verenlerin Munzur Baba’nın hışmına uğrayacağı inancını taşıdıklarını söylüyor.
(Tunceli/DİHA)
ÖNCEKİ HABER

UZUN MESAFE

SONRAKİ HABER

CHP'li Özgür Karabat: AKP'liler hâlâ İBB şirketlerindeki görevlerini sürdürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa