24 Mart 2010 00:00

TACETTİN DİKER

1923, İstanbul doğumludur.

Paylaş


1923, İstanbul doğumludur. İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan sanatçı, geleneksel seyirlik oyun çalışmalarına 1940’lı yıllarda halk odaları ve halk evlerinde başladı. Kültür Bakanlığı’nın Türk Kültürü’ne hizmet Vakfı’nda, İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde ve Çocuk Vakfı’nda açılan “Karagöz Yapım ve Oynatım” kurslarını yönetti. İstanbul Festivali, Habitat II ve 24. Dünya Uluslararası Tiyatro Kuruluşları Kongresi gibi önemli etkinliklerle birlikte Türkiye’nin farklı bölgelerinde çalışmalarına devam etti. “Ah Karagöz Vah Karagöz” adlı oyunda Karagöz’ü misafir sanatçı olarak oynatan Diker, Türkiye’deki çalışmalarının yanı sıra Almanya, Fransa, hollanda, İtalya, Yunanistan, avusturya ve İngiltere’de turnelere katılmıştır. Sanatçı 30 yılı aşkın süredir Akbank Karagöz ve Kukla Tiyatrosu’nda görev yapmaktadır.
36 yıldır Akbank Karagöz ve Kukla Tiyatrosu’nda gösterilerini sergileyen 87 yaşındaki büyük usta Tacettin Diker, Âşık Şeref Taşlıova, Karagöz sanatçıları Metin Özlen ve Orhan Kurt, Çam Düdüğü yapımcısı ve icracısı Hayri Dev, Keçe Ustası Mehmet Girgiç ve Çini Ustası Sıtkı Olçar’a 2008 yılının “Yaşayan İnsan Hazinesi” unvanı verildi.
Unesco tarafından 2003 yılında kabul edilen, Türkiye’nin de 2006 yılında taraf olduğu “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi” kapsamında kültürel mirasın belli unsurlarını yeniden oluşturmak ve yorumlamak açısından gerekli bilgi ve beceriye yüksek düzeyde sahip olan 7 sanatçı ve zanaatkâr belirlendi. BU isimlerden biri de Tacettin Diker’di.
ÖNCEKİ HABER

ÜÇ MAYMUN 22.00 CHBC-e

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa